Vasili Surikov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otoportre

Vasili İvanoviç Surikov (Васи́лий Ива́нович Су́риков; 24 Ocak, 1848 (Jülyen takvimi: 12 Ocak) – 19 Mart, 1916 (Jülyen takvimi: 6 Mart)) büyük ölçekli tarihi konuların önde gelen Rus ressamıydı. Ressamın başlıca eserleri Rusya'nın en iyi tabloları arasında sayılır.

Sovyetler Birliği'nin 1948 tarihli bir posta pulu üzerindeki Surikov otoportresi

Surikov, Krasnoyarsk, Sibirya'da doğmuştur. 1869-1871 arasında İmparatorluk Sanatlar Akademisi'nde, Pavel Çistyakov'un öğrencisi olarak eğitim görmüştür.

Surikov 1877'de Moskova'ya yerleşti. Orada, Kurtarıcı İsa Katedrali için gösterişli freskler yaptı. 1878'te, Aralıkçı Svistunov'un torunu olan Elizabeth Charais ile evlendi. 1881'de Peredvijniki akımına katıldı. 1893'te St. Petersburg Sanatlar Akademisi'nin tam üyesi oldu.

1916'da ölen Surikov, Moskova'daki Vagankovskoye Mezarlığı'na gömüldü.

Surikov, halktan insanların hayatına odaklanan, Rusya'nın geçmişine ait resimler yapmıştır. İnsanların mekan ve hareketini özgün şekilde temsil etmesi ile kayda değer olmuştur. Bazı resimleri birden çok kere resmetmiştir, muhtemelen küçük olanı, tasarladığı daha büyük boy bir resmin prototipi olarak yapmış veya küçük boyutlu olanı o kadar beğenmiştir ki büyük biçimini daha da güzel olacağına karar vermiş olabilir.

Ana eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]