Paul Tortelier

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Paul Tortelier, bir marangozun oğlu olarak 21 Mart 1914 yılında Paris'te doğmuş, 18 Aralık 1990 yılında ölmüş Fransız çellist ve besteci. Annesi ve babası tarafından viyolonsel çalması için cesaretlendirildi ve 12 yaşında Paris konservatuvarı'na girdi. İlk ödülünü 16 yaşında konservatuvarda kazandı ve sonra Jean Gallon'un armoni sınıfında ders almaya başladı.

1935 yılında Monte Carlo Senfoni Orkestra'sına katıldı ve 1937 yılına kadar orada çaldı. Şef Bruno Walter ve Arturo Toscanini yönetiminde çeşitli performanslar gösterdi. Aynı zamanda Rishard Struss'un Don Kişot isimli eserindeki solo partisyonu çaldı. Bu parça adeta Tortelier ile bağdaşlaştı ve bu parçayı daha sonra birkaç kere daha çalarak kayıtlar yaptı. 1939 yılında şef Serge Koussevitsky yönetimindeki Boston Senfoni Orkestra'sına katıldı.

1947 yılında şef Beecham yönetiminde Büyük Britanya'da Don Kişot'taki performansını tekrarladı. 1950 yılında Pablo Casals tarafından Prades Festival Orkestra'sına baş çellist olarak seçildi. Tortelier katolik olmasına rağmen, 1948 yılında İsrail'deki yeni yapısal değişimlerinden aldığı heves ve heyecan ile zamanın bir kısmını karısı ve iki çocuğu ile orada harcadı.

Tortelier'in 2 çello ve orkesta için konçertosu (1950), Re majör çello süiti, çello ve piyano için bir sonatı vardır. Aynı zamanda çello ve orkestra için yazdığı 'May Music Save Peace' isminde varyasyonlar, Kibuutz'da yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak yazdığı "İsrail senfonisi" vardır. Jacqueline du Pré'ye de hocalık yapmasına rağmen onun asıl hocası değildir. 1970'li yıllarda verdiği bir dizi usta sınıf eseri ve TV için yaptığı kayıtlar onun dinamik çalma stilini gösterir. Tortelier'in oğlu Yan Pascal Tortelier şef, kızı Maria de la Pau ise piyanisttir.