Patlayıcı madde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Patlayıcı madde tehlike işareti.

Patlayıcı madde, hararet veya şok tesiri ile kimyasal değişikliğe uğrayan, yüksek derecede ısı, çok hacimde gaz meydana getiren, katı, sıvı veya gaz halindeki kimyasal maddelerdir.[1]

Kuvvetli patlayıcıların pek çoğu kapalı bir sistemde olmadıkları veya bir şok tesirine maruz kalmazlarsa tutuşturuldukları zaman patlamazlar sadece yanarlar.

Patlayıcı maddeler, kararsız haldeki kimyasal madde veya madde karışımları olup, darbe veya kıvılcım gibi bir etkiye maruz kalması sonucu kendi kendine ilerleyen son derece hızlı kimyasal reaksiyonlarla kararlı bileşiklere dönüşürken yüksek ısı, ses, darbe etkisi ve gazlar ortaya çıkarırlar. Yanma süresi çok hızlı olduğundandan yanma için gerekli oksijen havadan sağlanamaz. Bu nedenle patlayıcı madde yapısında oksijen içeren madde bulunması gerekir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "PATLAYICI VE YÜKSEK PATLAYICI MADDELERİN ÖZELLİKLERİ, SINIFLANDIRILMASI VE PATLAMA ETKİLERİ" (PDF). E.NİLGÜN EKERMEN MKEK ŞUBE MÜDÜRÜ. Kimya Mühendisleri Odası. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2020.  30. harf sırasında bulunan |başlık= parametresi line feed character içeriyor (yardım)