Paris Kürt Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paris Kürt Enstitüsü
Harita
Kuruluş1983
TürEnstitü, Kütüphane
MerkezParis, Fransa
LiderKendal Nezan
Resmî sitehttp://www.institutkurde.org/

Paris Kürt Enstitüsü (Kürtçe: Enstîtuya kurdî ya Parîsê, Fransızca: L'Institut kurde de Paris, IKP), Paris'te bulunan Kürt dilini ve kültürünü araştıran enstitüdür. 24 Şubat 1983 tarihinde kurulmuştur, 1993 yılında vakıf olmuştur.

İdarî durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitünün kurucusu ve şimdiki başkanı Kendal Nezan ve başkan yardımcıları Abbas Vali (Swansea Üniversitesi) ve Fuad Hussein (Amsterdam Üniversitesi)'dir.

Kürt Dijital Kütüphanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt Dijital Kütüphanesi, Paris Kürt Enstitüsü Vakfı'nın 10 Aralık 2010 tarihinde çevrimiçi olarak kamuya açılan dijital kütüphanesidir.[1] Kütüphane batı dünyasının en büyük Kürt Kütüphanesidir.[2]

İlk Kürt dijital kütüphanesi olma özelliği taşıyan kütüphane Kürtler ve Kürdistan hakkında onlarca farklı konuda yazılı belgelerden oluşmaktadır. Birçok farklı dilde kitap bulunduruyor. Veritabanında yüzlerce yayınevine ve binlerce yazara ait eser bulunduran kütüphane çeşitli dergi, mektup, teknik dokümanlar, tezler ile araştırma dizilerine de vermektedir.

Kütüphane ayrıca eser sahiplerinin varsa fotograflarına ve video görüntülerine, kategorilendirilememiş belgelerini de çevrimiçi sunmaktadır. Kütüphane 1700'lü yıllardan bugüne değin hazırlanmış Kürtçe dilbilgisi ve sözlüklerini de sunuyor.[3]

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurmancî[değiştir | kaynağı değiştir]

1987'den bu yana farklı bölgelerden oluşan Kürt dilbilimciler ile Kurmancî adlı dilbilim dergisini Kurmanci lehçesinde (kelimelerin Fransızca Kürtçe ve Türkçe karşılıklarıyla) yılda iki sayı olarak yayımlamaktadır.

Bağlantı ve haber bülteni[değiştir | kaynağı değiştir]

1983 yılı ve devamında Türkçe, Kürtçe, İtalyanca, Almanca, Fransızca, İngilizce ve Arapça ile yedi farklı dilde, şu andaysa sadece Fransızca ve İngilizce olarak iki dilde Bulletin de liaison et d'information adlı haber araştırma ve dergisi çıkarılmaktadır.

Etudes Kurdes / Kürt Çalışmaları veya Araştırmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılından beridir Fransızca düzenli olarak yıllık yayınlanan ve Fransız kamuoyunda ölçüt kabul edilen araştırma dergisidir.

Bilimsel konsey, redaksiyonel komite ve editör ekibi olarak üç farklı grubun çalışmaları sonucunda çıkarılır. Derginin genel yayın yönetmeni enstitü başkanı Kendal Nezan ve Salih Akın, yazı işleri müdür yardımcısı Hamit Bozarslan ve yazı kurulu üyeleri Dilek Harmancı, Hasan Basri Elmas gibi bazı Türkiye Kürtlerinden oluşmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]