Panu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Panu (Çince: 蒲奴單于 pinyin: púnú dānyú ), Kuzey Hiung-nu tanhu (Kuzey Tanfu 北單于 běi dānyú).

Panu
Hun Tanhusu
Söğüt'teki Türk hakanlarının büstlerindenki Batı Hun İmparatorluğu lideri Panu
Hun İmparatoru
Hüküm süresiMS 46 - ?
Önce gelenUdatku
Sonra gelenUluğ
HanedanHiung-nu

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Panu, MS 46'da kardeşi Kut'erş öldüğünde iktidara geldi. O zamanlar Hiung-nu, topraklarında şiddetli bir kuraklık ve Wuhuan'dan gelen baskınlar yaşıyordu. Panu'nun amcası Sutuhu, Han hanedanından yardım istemek için bir ajan olarak hareket etmeyi teklif etti. Panu'nun subayları bunu duyunca Sutuhu'nun tutuklanmasını ve idam edilmesini tavsiye ettiler. Sutuhu, Panu'ya tavsiyeleri konusunda uyarı aldı ve misilleme olarak memurlara saldırmak için yaklaşık 50.000 adam topladı. Daha sonra Sutuhu güneye Ordos bölgesine taşındı. MS 48/49 kışında Sutuhu Han hanedanlığı ile ittifak kurdu ve kendini Pi Çanyu ilan etti.[1]

MS 49'da Pi, kardeşi Mo'yu Panu'ya saldırması için gönderdi. Panu'nun küçük kardeşi Aojian'ı ele geçirdiler ve 10.000 esirin yanı sıra binlerce hayvanla geri döndüler. Panu'nun şeflerinden ikisi de Pi'ye katılmak için iltica etti. Panu, Gobi Çölü'nün kuzeyine taşınmak zorunda kaldı. Panu'nun kardeşi Pi'den kaçtı ama kendini başka bir Çanyu ilan etmeye karar verdi. Birkaç ay içinde Panu tarafından yenildi.

MS 62'de Kuzey Xiongnu büyük bir baskın düzenledi ancak püskürtüldü.[2]

MS 73'te Dou Gu, Xiongnu'ya karşı 12.000kişilik bir kuvvet yönetti ve modern kuzeydoğu Sincan'da Huyan'ı yendi.

MS 75'te Xiongnu Jushi'yi kuşattı ve Chen Mu yerliler tarafından öldürüldü.

Panu belirsiz bir zamanda öldü ve Kuzey Xiongnu'nun bir sonraki adı geçen çanyu, torunlarından biri olan Uluğ idi.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Han Kitabı, C.89, "Güney Hiung-nu" 79 後漢書 卷八十九 南匈奴列傳第七十九21 Temmuz 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Crespigny, Rafe de (1 Aralık 2006). A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-220 AD) (İngilizce). Brill. ISBN 978-90-474-1184-0. 21 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2022. 
  2. ^ "Military Culture in Imperial China — Nicola Di Cosmo". www.hup.harvard.edu (İngilizce). 16 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2022.