PJ Harvey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
PJ Harvey
Genel bilgiler
Doğum adıPolly Jean Harvey
Doğum09 Ekim 1969 (54 yaşında)
Bridport, Dorset, İngiltere
TarzlarAlternatif rock, bağımsız rock, deneysel rock, punk blues, folk rock, sanatsal rock, elektronik müzik
MesleklerŞarkıcı, Söz yazarı, Müzisyen, Besteci
ÇalgılarBas gitar, gitar, piyano, klavye, org, saksafon, trompet, keman, armonika, arp
Etkin yıllar1988-günümüz
Müzik şirketiToo Pure, Island
İlişkili hareketlerAutomatic Dlamini, Nick Cave and the Bad Seeds, Tricky, Sparklehorse, Thom Yorke, John Parish, Desert Sessions, Marianne Faithfull, Mark Lanegan, Mick Harvey
Resmî sitewww.pjharvey.net

Polly Jean Harvey, yaygın adıyla PJ Harvey (d. 9 Ekim 1969) İngiliz şarkı yazarı, şarkıcı ve şairdir.

1991 yılında "Dress" isimli ilk single albümünü yayınladı. Kendine has tarzıyla, şarkı yazarlığı ve müzisyenliğiyle alternatif müzikte yerini aldı. Mercury Ödülü'nü iki kez kazanan ilk ve tek kadın müzisyendir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dry[değiştir | kaynağı değiştir]

PJ Harvey'in gitar, bas ve davul üçlemesiyle çıkan "Dry" isimli ilk albümü büyük başarı kazandı. Albüm sadece Birleşik Krallık'ta değil, dünyada ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde de beğenildi. PJ Harvey aynı dönemde Rolling Stone dergisi tarafından en iyi şarkı yazarı ve en iyi yeni kadın vokalist seçildi. Albüm aynı zamanda Kurt Cobain'in en beğendiği 50 albümden biridir.[1] Albüm rock müziğinin önemli köşe taşlarından oldu.

Rid of Me[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılında çıkan Rid of Me albümü PJ Harvey'ye ilk Mercury Ödülleri adaylığını getirdi. Bu albümle Pj Harvey dinleyici kitlesini artırdı ve dünya turnesine çıktı.

To Bring You My Love[değiştir | kaynağı değiştir]

Rid of Me albümümünden sonra PJ Harvey, gitar, bas ve davul üçlüsünü bozarak farklı müzisyenlerle çalışacağını belirtti. 1995 yılında çıkan albüm orijinal yapısıyla dikkat çekti. Rolling Stones dergisi ve Q dergisi tarafından yılın sanatçısı seçilen PJ Harvey, Mercury ödüllerine yeniden aday oldu, aynı zamanda Grammy ödüllerinde iki dalda aday olan albüm 90'lı yılların en iyi albümlerinden biri olarak görülmektedir.[2][3]

Is This Desire?[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılında çıkan albüm Grammy ve Brit ödüllerine aday oldu. PJ Harvey albümde hemen hemen her şarkıda sesini farklı tonlarda kullandı. Albüm karanlık atmosferi ve içerdiği elektronik müzik ile PJ Harvey'in her albümde farklı şeyler deneme arzusunu gösteren bir albüm oldu. Bu albümü kendisi hakkında ve kendisi için yazdığını söyleyen PJ Harvey, Nick Cave ile ayrılığının sonrasına gelen bu albümü tamamlamasının bir yıldan uzun sürdüğünü belirtti.[4]

Stories From The Sea Stories From The City[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm 2001'de Mercury ödülünü aldı ve PJ Harvey bu ödülü kazanan ilk kadın müzisyen oldu.[5] Albüm rock müziğin hemen her dalında dolaşan ve genel teması aşk olan PJ Harvey'in diğer albümlerine göre daha anlaşılır ve geniş kitlelere ulaşabilecek bir yapıya sahipti. Albüm büyük başarı sağlayarak yılın en iyi albümlerinden biri olarak görüldü ve takdir topladı. PJ Harvey, bu albümle Grammy müzik ödüllerinde en iyi rock albümü ve en iyi rock müzik vokal performans dallarında aday gösterildi.

Uh Huh Her[değiştir | kaynağı değiştir]

PJ Harvey'in albümü Uh Huh Her 2004 yılında çıktı. Albüm PJ Harvey'in en kendi başına kaldığı albüm oldu. Perküsyon ve davul dışında bütün enstrümanları kendisi çalan PJ Harvey bu albümle birçok festivale katıldı. Müzisyenin kariyeri boyunca yaptığı müziklerin tek potada toplanarak rafine edilip sunulduğu, az enstrüman ve güçlü ifade tercihinin tekrar ön plana çıktığı ve PJ Harvey'in sesini en doğal haliyle kullandığı bir albüm olarak müzisyenin kariyerinde sağlam bir yer edindi. En iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy adaylığı kazandı. Ayrıca bu albümle Brit ödüllerine de aday olan PJ Harvey, Meteor İrlanda Müzik Ödüllerinde en iyi uluslararası kadın sanatçı ödülünü kazandı.

White Chalk[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Eylül 2007'de çıkan PJ Harvey albümüdür. PJ Harvey bu albümde piyano eşliğinde ve naif bir vokal tarzıyla yazdığı besteleri seslendirmiştir. Albüm alternatif müzik türündedir ve eleştirmenler tarafından oldukça beğenilmiştir. PJ Harvey bu albüm ile Brit Müzik Ödüllerinde Best British Female Solo Artist dalında aday gösterilmiştir.

Let England Shake[değiştir | kaynağı değiştir]

PJ Harvey'in Şubat 2011'de yayınlanan stüdyo albümüdür. Albümün konsepti geçmişten günümüze yaşanan ve halen devam etmekte olan savaş olgusunun insanlığa olan etkisidir. Albüm 2011 Mercury Müzik Ödülü'nü kazanmıştır. Böylece PJ Harvey Mercury müzik ödülünü 2 kez kazanan ilk İngiliz müzisyen olmuştur. Albüm aynı zamanda 2011 Uncut Müzik Ödülü'nü ve prestijli 2012 Ivor Novello Müzik Ödülü'nü kazanmıştır[6]

The Hope Six Demolition Project[değiştir | kaynağı değiştir]

PJ Harvey'in 15 Nisan 2016'da yayınlanacak yeni albümüdür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kurt's Journals - His Top 50 Albums". 18 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2012. 
  2. ^ "PJ Harvey - Artists - Island Records". Island Records. 10 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2012.  N.B. User must select "Click to Read" on the Biography section.
  3. ^ Hunter-Tilney, Ludovic (2011). "Person in the News: The guitar-wielding poet of our age" (PDF). Financial Times, September 2011. s. 3-4. 5 Ocak 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2012. 
  4. ^ Staff, Guardian (17 Ocak 1999). "PJ Harvey Cat Woman". The Guardian (İngilizce). 19 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2022. 
  5. ^ Why Mercury prize 2011 winner PJ Harvey is a cultural treasure
  6. ^ "PJ Harvey goes her own sweet winning ways". 31 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2012.