Marianne Faithfull

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marianne Faithfull
DoğumMarianne Evelyn Gabriel Faithfull Bunu Vikiveri'de düzenleyin
29 Aralık 1946 Bunu Vikiveri'de düzenleyin (yaşı 77)
Hampstead Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Alma mater
  • St Joseph's College Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MeslekGünce yazarı, sinema oyuncusu, stüdyo sanatçısı, Şarkı yazarı Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Stilrock müzik, vocal jazz Bunu Vikiveri'de düzenleyin
EvliliklerJohn Dunbar, Ben Brierley, Giorgio Della Terza Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Ebeveyn(ler)
  • Robert Glynn Faithfull Bunu Vikiveri'de düzenleyin
KardeşiSimon Faithfull Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Ödüller
  • Commandeur des Arts et des Lettres‎ (2011) Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Resmî sitehttp://www.mariannefaithfull.org.uk/ Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Marianne Evelyn Gabriel Faithfull (29 Aralık 1946) bir İngiliz şarkıcı ve aktris. 1960'larda hit single'ı "As Tears Go By" ile popülerlik kazandı ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İngiliz İstilası sırasında baş kadın sanatçılardan biri oldu.

Londra, Hampstead'de doğan Faithfull, kariyerine 1964'te Andrew Loog Oldham tarafından keşfedildiği bir Rolling Stones partisine katıldıktan sonra başladı. İlk albümü Marianne Faithfull (1965) (Come My Way albümüyle aynı anda yayınlandı) ticari bir başarıydı ve ardından Decca Records'ta bir dizi albüm yayınlandı. 1966'dan 1970'e kadar, Mick Jagger ile oldukça duyurulan romantik bir ilişkisi vardı. Popülaritesi, I'll Never Forget What's'isname (1967), The Girl on a Motorcycle (1968) ve Hamlet gibi film rolleriyle daha da arttı.(1969). Ancak popülaritesi, 1970'lerde kişisel sorunların gölgesinde kaldı. Bu süre zarfında anoreksik, evsiz ve eroin bağımlısıydı.

Kendine özgü sesiyle dikkat çeken Faithfull'un daha önce melodik ve yüksek kayıtlı vokalleri (1960'larda kariyeri boyunca yaygındı), şiddetli larenjitten etkilendi ve 1970'lerde sürekli uyuşturucu kullanımıyla birleşti, sesini kalıcı olarak değiştirerek gıcırtılı, çatlamış bıraktı. ve perdede daha düşük. Bu yeni ses, bazı eleştirmenler tarafından "ıslatılmış viski" olarak övüldü ve Faithfull'un müziğinde ifade edilen ham duyguları yakalamaya yardımcı olduğu görüldü.[1]

Uzun bir ticari aradan sonra Faithfull, eleştirmenlerce beğenilen Broken English albümünün 1979 sürümüyle geri dönüş yaptı. Albüm ticari bir başarıydı ve müzik kariyerinin yeniden canlanmasına işaret ediyordu. Broken English, Faithfull'a En İyi Kadın Rock Vokal Performansı dalında Grammy Ödülü'ne aday gösterildi ve genellikle onun "kesin kaydı" olarak kabul edildi. Bunu Dangerous Acquaintances (1981), A Child's Adventure (1983) ve Strange Weather (1987) gibi bir dizi albümle takip etti . Faithfull ayrıca hayatı hakkında üç kitap yazdı: Faithfull: An Autobiography (1994), Memories, Dreams & Reflections(2007) ve Marianne Faithfull: A Life on Record (2014).

Faithfull, VH1'in "Rock and Roll'un En Büyük 100 Kadını" listesinde listelenmiştir. 2009 Kadın Dünyası Ödülleri'nde Dünya Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü aldı ve Fransa hükümeti tarafından Ordre des Arts et des Lettres Komutanı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Faithfull, Marianne. Faithfull: An Autobiography Boston: Little, Brown; 1994. 0-316-27324-4