Otakçılar, Eyüpsultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Otakçılar
Eyüpsultan
Eyüpsultan
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Eyüpsultan
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Alan kodu (+90) 212
Plaka kodu 34

Otakçılar, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesi hudutlarına dahil olan Defterdar Mahallesi'ne bağlı ve Haliç Köprüsü'nün kenarında bir semttir. Tarihi evleri, karakolu ve tarihi mezarlıklarıyla ünlüdür. Semtin en önemli eserlerinden biri de Fethi Çelebi Camii'dir.

Bölgenin adı, 1453 yılında İstanbul'un fethinden öncesine dayanır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethederken otağını bu bölgeye kurmuştur. Fetihten sonra bu bölge zamanla Otakçılar adını almıştır.

Fatih Sultan Mehmet'in emriyle yaptırılan Fethi Çelebi Camii, Türklerin İstanbul'u fethinden önceki son Cuma namazında II. Mehmed'e ev sahipliği yapmıştır.Otakçılar, İstanbul'un eski semtlerindendir. Şu anda Milli Egemenlik Parkı'nın olduğu yer , Haliç Köprüsüne bağlanan yollar ve Ayvansaray'da bulunan surlara kadar geniş bir mezarlık olan Tokmaktepe Mezarlığı bulunmaktaydı. Fethi Çelebi Cami'nin tam karşısındaki Otakçılar Karakolu Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk karakoludur. 1879 tarihinde Zabıta Dairesi olarak inşa edildi. Otakçılar Paşmakçı Çayır Caddesi üzerinde eskiden Herko Kumaş Fabrikası bulunmaktaydı. Şu anda burada Eyüpsultan İş Merkezi , Flatofis Alışveriş Merkezi ve Kanal 7 bulunmaktadır. Ayrıca Tokmaktepe'den hariç Otakçılar'da bulunan Otakçılar Mezarlığı vardır. Bu mezarlığın ilerisinde tarihi Aşçıbaşı Çami ve parkı bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]