Nişanca, Eyüpsultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nişanca
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Eyüpsultan
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 17,051 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu
34050
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Nişanca, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Eyüpsultan ilçesine bağlı 21 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Eyüpsultan Merkez, İslambey ve Düğmeciler; doğusunda Topçular; güneyinde Defterdar mahalleleri; doğusunda ise Haliç bulunmaktadır.

Nişancı Mustafa Paşa Camii 1543 yılında Nişancı Celalzade Mustafa Paşa tarafından Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir. Caminin mimari planı dikdörtgen şeklindedir. Camii kagir malzemelerle yapılmış olup çatısı ahşaptır. 

Cami binasına bitişik ve caddeye cepheli bir sıbyan mektebi bulunur. Bu sıbyan mektebi Rami Paşa tarafından yapılmıştır. Okulun altında Sultan II. Mahmud'un kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmış bir çeşme bulunur. Caminin son cemaat yeri ikinci bir bina ile genişletilmiştir. 

Nişanca Meydanı'nda Murad-ı Münzevi'nin türbesi bulunmaktadır, restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Nişancı Meydanı'ndan Otakçılar'a inen Davutağa Yokuşu üzerinde restorasyon çalışmaları devam eden Davutağa Cami ve restorasyonu devam eden Serterikzade Külliyesi bulunmaktadır. Otakçılar gibi Nişanca da İstanbul'un eski semtlerindendir. İsmini padişahın mührünü taşıyan kişilere verilen addan alır. Semtte Kalespor Tesisleri bulunmaktadır.