Osborne Reynolds

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Osborne Reynolds

Osborne Reynolds (d. 23 Ağustos 1842, Belfast – ö. 21 Şubat 1912), akışkanlar mekaniğinin anlaşılmasında önemli katkıları olan İrlandalı mucit. Ayrıca, katı ve sıvılar arasındaki ısı transferine ilişkin çalışmaları; buhar kazanı ve yoğunlaştırıcı tasarımlarının gelişmesini sağlamıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğumundan hemen sonra ailesi Dedham, Essex'e taşındı. Babası okul müdürü ve din adamıydı. Reynolds Cambridge Üniversitesinden 1867'de matematik şeref ödülüyle mezun oldu.[1] 1868'de Manchester’deki Owens College’e profesör olarak atandı.

Reynolds, Akademik kariyeri boyunca Owens College’de kaldı. 1880’de kolejin adı Manchester Üniversitesi olarak değiştirildi. 1877’de Royal Society’ye seçildi. 1905’te emekli oldu.

Akışkanlar mekaniği[değiştir | kaynağı değiştir]

Reynolds, borularda akan akışkanların laminer akıştan türbülanslı akışa geçişinin koşullarının incelenmesine yönelik çalışmaları ile ünlüdür. Bu deneylerin sonucunda atalet kuvvetlerinin viskoz kuvvetlere olan oranını içeren, boyutsuz Reynolds sayısı ortaya çıkmıştır. Akışkanlar mekaniği üzerine yaptığı çalışmaları 1870'lerin ilk yarısında yayımlanmaya başlamıştır. 1890'ların ortalarında yayımlanan nihai teorik modeli, günümüzde dahi konunun standart matematik çerçevesini oluşturmaktadır.

Diğer çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Reynolds, yaklaşık 70 adet bilimsel makale ve araştırma raporu yayımlamıştır. Bu çalışmaları, kariyerinin son günlerine doğru üç ciltte toplanmıştır (katalog ve kısa özetler için bkz.[2] ve[3]). Akışkanlar mekaniği dışındaki çalışma alanları arasında termodinamik, gazların kinetik teorisi, buharın yoğuşması, vida-tipi gemi pervaneleri, türbin tipi gemi pervaneleri, hidrolik frenler, hidrodinamik yağlama, ve Joule'ün ısının mekanik eşdeğerini daha iyi ölçen laboratuvar cihazı sayılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reynolds, Osborne in Venn[ölü/kırık bağlantı], J. & J. A., Alumni Cantabrigienses, Cambridge University Press, 10 vols, 1922–1958.
  2. ^ Osborne Reynolds- Engineer 25 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at johnbyrne.fireflyinternet.co.uk
  3. ^ Osborne Reynolds- Scientist 25 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at johnbyrne.fireflyinternet.co.uk

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Volume 1
Volume 2
Volume 3