İçeriğe atla

Kraliyet Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kraliyet Madalyası
DağıtanRoyal Society
ÜlkeBirleşik Krallık
Verilmeye başlandığı yıl1826'dan beri
Resmî sitesihttps://royalsociety.org/grants-schemes-awards/awards/royal-medal/

Kraliçe Madalyası veya Kral Madalyası olarak da bilinen Kraliyet Madalyası (ödülün verildiği sıradaki hükümdarın cinsiyetine bağlı olarak değişir) iki tanesi ''doğal bilginin ilerlemesine yapılan önemli katkıları'', bir tanesi de ''uygulamalı bilimlere yapılan seçkin katkıları'' ödüllendirmek amacıyla ve toplamda üç adet olmak üzere Royal Society tarafından her yıl İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri içinde verilen gümüş yaldızlı madalyadır.[1]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül, George IV tarafından yaratıldı ve ilk olarak 1826'da verildi. Başlangıçta, her ikisi de bir önceki yıldaki en önemli keşfi ödüllendirmek üzere iki adet verildi. Daha sonra bu süre beş yıla uzatıldı ve ardından üç yıla indirildi. 1837'de koşullar değiştirildi ve onları değiştiren William IV ve Victoria tarafından onaylandı. Böylece matematik her üç yılda bir de olsa Kraliyet Madalyası verilebilecek bir konu haline geldi.. Koşullar 1850'de yeniden değiştirildi, böylece:

... her yıl Kraliyet Madalyaları, Doğa Bilgisinin ilerlemesine yapılan en önemli iki katkı için verilmelidir, tabii ki Majestelerinin onayına tabi olmak üzere, ödül tarihinden itibaren on yıldan fazla ve bir yıldan az olmamak üzere bir süre içinde Majestelerinin hükümranlığı altında bulunan yerlerde yayınlanır. ... Kraliyet Madalyası ödülünde, Doğa Bilgisinin iki büyük bölümünün her birine bir tane verilmelidir.

1965 yılında sistem, Royal Society Konseyi'nin tavsiyesi üzerine Monark tarafından her yıl üç Madalya verildiği mevcut formatına değiştirildi. 1826'da kuruluşundan bu yana madalya 405 kez ödüllendirildi.[1]

Ödül, yalnızca İngiliz vatandaşı ve sakinleri olan seçkin bilim insanlarına verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Royal Medals". Londra: Royal Society. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "official" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)