Orhan Yöney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orhan Yöney
TOP.1962-2
Doğum4 Haziran 1942 (81 yaşında)
Bursa, Türkiye
Bağlılığı Türkiye
Branşı Türk Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1962-2007
Rütbesi Orgeneral
KomutasıGenelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanı, NATO IMS Plan ve Prensipler Daire Başkan Yardımcısı, 19. Piyade Tugayı, Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanı, Genelkurmay Strateji Daire Başkanı, 4. Kolordu Komutan Yardımcısı, 1. Mekanize Piyade Tümen ve Milli Güvenlik Akademisi, 6. Kolordu, NATO Türk Askerî Temsil Heyeti Başkanı, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanı, 3. Ordu, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı
Ailesi
EşiEmel Yöney

Orhan Yöney (4 Haziran 1942) Türk asker. Eski Eğitim ve Doktrin Komutanı.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1960 yılında Işıklar Askerî Lisesinden, 1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Topçu Okulu'ndan mezun oldu.

1972 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı ve bölük komutanlığı yaptı. 1974 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Kurmay subay olarak 4. Piyade Tümen Komutanlığı emrinde Plan Subaylığı, Harp Akademileri Komutanlığı'nda öğretim üyeliği, Brüksel'de NATO SHAPE Karargâhı'nda Kuvvet Geliştirme Proje Subaylığı ve Plan Prensipler Daire Prensipler Şube Kısım Amirliği, Genelkurmay Strateji ve Plan Daire Strateji Şube Proje Subaylığı, Avrupa Grubu ve Nükleer Şube Plan Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Antlaşmalar Dairesi Antlaşmalar Şube Müdürlüğü, 9. Piyade Tümeni Topçu Alay Komutanlığı, 3. Ordu Harekât Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Askerî kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı, Brüksel'de IMS Plan ve Prensipler Daire Başkan Yardımcılığı ve 19. Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1994 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı, Genelkurmay Strateji Daire Başkanlığı, 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı, 1. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 6. Kolordu Komutanlığı ve Brüksel'de NATO Türk Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2003 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı ve 3. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2006 yılında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevine atandı. 2007 yılında emekli oldu.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Emel Yöney ile evli olup 2 çocuk sahibidir. İngilizce bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerî görevi
Önce gelen:
İsmail Koçman
Eğitim ve Doktrin Komutanı
30 Ağustos 2006 – 4 Ağustos 2007
Sonra gelen:
Erdal Ceylanoğlu
Önce gelen:
Oktar Ataman
3. Ordu Komutanı
30 Ağustos 2004 – 30 Ağustos 2006
Sonra gelen:
İsmail Koçman
Önce gelen:
Oktar Ataman
Müttefik Kara Kuvvetleri
Güneydoğu Avrupa
Komutanı

2003 – 2004
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.