Olgun, Ergani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Olgun
—  Mahalle  —
Diyarbakır
Diyarbakır
Ülke Türkiye Türkiye
İl Diyarbakır
İlçe Ergani
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 969
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21950
İnternet sitesi: [2]

Olgun aşağı çayan, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Mahalleye bağlı 4 mezra vardır.Bunlar:

1.Şêğık 2.Rıhanok 3.Holo (ASLANLAR) 4.Siyahmed 5.Aşağı Çayan(ASLANLAR) Mahallenin ilk sahipleri Ermeniler dir.Sonradan buraya Kürtler yerleşmiştir.Tehcir den sonra köy tümüyle ileri gelenlere kalmıştır. Köy kan davaları nedeniyle yıklıp kurulmuştur.Bu mahallenin ileri gelenleri maden efendileri takma adlı URFA dan gelen MILA(MİLLİ) Aşiretinin KURANLI (KURİ)Koludur.. mahallenin yarısı arazi bakımından Kuranlı aşireti mensubu mexsıkan boyuna aittir..diger yarısı ise diğer köylülerindir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. mahallenin gelenekleri arasında ekonomik bir özellik gösteren örüklü peynir üretimi ön plana çıkar ayrıca yemek gelenği çok çeşitli olu mahallede lezetli yemek kültürü vardır. örnek dolma salata,mehir çorbası,ilk baharda çeşitli otlardan yapılan yemekler,Kavurma yapma,Bağ işleri(pestil,pekmez,kesme,köy helvası(üzüm şırasından yapılır)önemlidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır il merkezine 55 km, Ergani ilçesine 30 km uzaklıktadır.Diyarbakır Ovasına(DEŞTA AMEDÊ) yakındır ve yeri yüksektir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. toros dağ sisteminin güneyide bulunan ve karacadağ volkan kütlesine kadar uzanan ayrancı ovasının merkezi kısmında yer alan olgun mahallesi kurak bir iklimin etkisdedir yağışlar ggenelde kışın düşer kışın karı yerde kalma süresi 6 gündür dicle nehrinin kollarından 2 ergani çayı mahallesi ikikye ayırır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 969
1997 974

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca baraj suyunun çekilmesiyle açığa çıkan arazilere ACUR ekilerek geçiminin büyük bir kısmını karşıladığınıda söyliye biliriz.aŞAĞI ÇAYAN köy arazılerınde çok sayıda petrol kuyusu vardır.bu kuyuların bir kaçı aktıf çoğunlukla kapalı petrol kuyuları da vardır..TPAO halen mahallede petrol kuyuları acma çalışmaları yapmaktadır.. Ayrıca köylülerin çoğu BİÇERDÖVER ve GEZER PATOS işini yapmaktadır..Mahallenin merası yeterlı degıldır,bu sebeple bahar aylarında hayvanların otlatılması büyük bir sıkıntıdır. DSİ sulama amaçlı kanal yapımına başlamıştır,kademelı olarak sulu tarıma gecılmektedır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede çok yetersiz bir ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Devletin yolsuzlukları yüzünden yapılan yollar 1 yıl ancak dayanıyor.elektrık trafoları çok güçsüz ve elektrik direkler yaklaşık 30 yıldır aynı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]