Çayırdere, Ergani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çayırdere
—  Mahalle  —
Diyarbakır
Diyarbakır
Ülke Türkiye Türkiye
İl Diyarbakır
İlçe Ergani
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.100
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21950
İnternet sitesi: [2]

Çayırdere, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı kürtçe "sincik" olup, sincik; kürtçe de iğde anlamı taşır. Rivayete göre mahallenin kurucusu olan çoban sürüsünü mahallenin bulunduğu alanda otlatırken, tekesinin ıslak olan sakalından bu alanda su olduğunu anlamış ve tekesini takip ederek halen mahallede bulunan kuyuya kaynaklık edecek su kaynağına ulaşmıştır. su kaynağının üzerinde bulunan İğde ağacından dolayı mahalleye Sincik ismi verilmiştir. Mahallenin çok eski bir tarihi vardır zira mahaleye yakın akan ve sinek çayının bir kolu olan derenein kenarındaki kayalıklarda neolitik dönem insanlarının kazdığı mağaralar hala durmaktadır yine bu civarda bulunan yüksek kayalıklara inşa edilmiş olduğu bilinen bir kale ve kiliseden söz edilmektedir. Mahalle ile ilgili Osmanlı salnamelerinde 1530 lu yıllardan itibaren kayıtlar bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenekleri genel olarak Diyarbakır yöresine benzemektedir. Mahallenin kendine özgü yemeği kabakla yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Diyarbakır il merkezine 85 km, Ergani ilçesine 20 km uzaklıkta olup civar köylere nazaren yüksek bir dağın üzerine kurulmuştur. Mahallenin doğusu dağlık olup diğer yönlerde kalan kısımları ise verimli arazilerden oluşur ayrıca mahallenin batısından ve güneyinden iki ırmak akmakta olup aktıkları toprakların sulanmasını sağlamaktadır. Köy taşlık bir bölgede olup arazi şartları oldukça zordur. Mahallenin doğu tarafında bir dağ yer almaktadır. Dağın hemen dibinde de zaten köy yerleşkesi bulunmaktadır. Dağın belli bir yerinde küçük bahçeler bulunmaktadır ayrıca dağda bir su kaynağıda bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Karasal iklimin etkili olup, Bitki örtüsü makidir. Meşe, dağdağan (tahvî) alıç (gûvij), zerdali (zerdeli) rêxok, böğürtlen (tûreşk), muşmula (hûlitirşik artık yok), badem, ceviz, dut, incir, menengiç (benîştok), dişbudak (benav) gibi ağaç ve çalılar mevcuttur. Mahallenin 15 bin dönümlük merası (şiker) 1950'ler kadar meşelik ve incirle örtülü iken yağma, yanlış kullanım, Bakırmadene odun satma gibi nedenlerle artık kuru bir kök bile bulunmamaktadır. İlkbaharda zevî (ekilebilir arazi) ve devî (ağaçlık ve çalılık) gibi yerlerde xerdel, dejnik, pung, gizêr, xazrîg, tirşo, nanê çûka, tûzik gibi yenilen otlar, kûlilk/pîvong(çiğdem), karzî (süsen mor ve alaca gri) çarpel (anemon mor, kırmızı, beyaz) kûlilka kêçê/beybûn (papatya), ganglo (gelincik) vb. yüzlerce çeşit çiçek yetişmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1100
2000 800
1997 600

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi tamamıyla tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede en çok arpa ve sırası ile buğday,mercimek,nohut ve bakla üretilir sulak arazi çok az yer kaplayıp mevcut alanda ise başlıca; domates, patlıcan, biber, patates, susam ve soğan üretimi yapılmaktadır.

Köy oldukça göç vermiş, kötüğü mahallede olup artık mahallede hatırlanamayan/unutulan birçok aile vardır. Bu da biraz verimsiz arazinin ihtiyaçları karşılayamaması kaynaklıdır. Halen sezonluk tarım ve inşaat işçisi olarak yoğun bir sirkülasyon vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede mahallenin ihtiyacını karşılayamayan çok eski bir ilköğretim okulu olup (Çayırdere İlköğretim Okulu) üst kademe eğitim taşımalı eğitim aracılığıyla görülmektedir . Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır. Mahallenin Postahane, Karakol ve Sağlık ocağı yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]