Boncuklu, Ergani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boncuklu
Ülke  Türkiye
İl Diyarbakır
İlçe

Ergani

Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 115
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21950

Boncuklu, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin genel adı Kürtçe İmam Ahmet anlamına gelen 'Melle Ahmet'tir.

Mardin'in tek KARAKEÇİLİ KAYI TÜRKMEN mahallesi Karaalanı (Meker) mahallesi, Karakeçililer gibi Rakka yöresinden, Urfa üzerinden gelerek Bahçekaşı ve Boncuklu köylerini kurmuşlardır. Hilar'da da bu aşirete mensup aileler vardır.

Tarihi Bahçekaşı Köyüyle beraber yaklaşık olarak 300-350 yıl önce Bahçekaşı Bölgesinden Melle Ahmet tarafından mera olarak kulandığı alana yerleşmiş olup köklerini Karakeçili Aşiretinden alan ve bu aşiretten insanların oluşturduğu bir mahalledir. Ergani'ye bağlı Bahçekaşı ve Boncuklu köyleri bilinen Karakeçili köyleridirler. Yörede iyi bir itibarı olan köyler ve aşirettir. Türkmen Karakeçili aşireti Osmanlı'yı Kayı boyu kuran ve Türkiye'ye dağılmış büyük bir aşirettir.Karakeçili Türkmenleri, Urfa, Elazığ, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Erzurum,Kırıkkale, Malatya, Maraş, Antep ve Gümüşhane'ye, batı Anadolu ve İç Anadolu Sivas, Çorum, Yozgat Bölgelerine dağılmış. Ahlat'ı kurmuş, Çemişkezek ve Pertek, Söğüt, Domaniç, Keban, Baskil gibi birçok ilçe kurmuş bir aşirettir. Bu köy ve Bahçekaşı köylerinde bu aşirete mensup insanlar yaşamlarını sürdürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KARAKEÇİLİ KAYI TÜRKMENLERİ aşireti gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri Diyarbakır-Elazığ kültürleri etkilidir. Karakeçililer bu köylerde geleneklerine bağlı insanlar olarak bilinirler. Genel eğitim seviyesi Türkiye ortalamasının üstünde olup her biri değişik devlet memurluk kademelerinde yer almaktadır.Ergani Anadolu Öğretmen Lisesi aldıktan sonra değişik üniversitelerde eğitim almaktadır. Mahallede yaşayan ailelerin hepsi akrabadır. Köy halkı eğitimini yakınlardaki Dicle Öğretmen Lisesinde yapmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır il merkezine 70, Ergani ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

YILLARA GÖRE KÖY NÜFUS VERİLERİ

2012

109

2010

115

2009

105

2007

105

2000

92

1997

96

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]