Okavango Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Okavango Nehri
Uzunluk 1.609 km
Havza alanı 530.000 km²)

Okavango Nehri, Kubango Nehri olarak da bilinir, Afrika'nın güney kesimindeki dördüncü büyük nehir sistemi. Toplam uzunluğu 1.609 km'dir. Angola'nın orta kesimlerinden doğan nehir genellikle güneydoğuya doğru akarak Angola-Namibya sınırının bir bölümünü oluşturur. Daha sonra dar Caprivi Şeridi'ni aşarak Botsvana'ya girer ve Kalahari'nin orta kesimindeki Okavango Deltasına dökülür. Eskiden Okovango olarak da adlandırılan nehir, adını Namibya'daki Okavango (Kavango) halkından alır ve Angola'da Kubango adıyla anılır. Başlıca kolları Cuchi, Cuíto, Thamalakane, Nghabe ve Ngugha'dır. Okavango'yu gören ilk Avrupalı, 1848'de Okavango Deltasına ulaşan İskoçyalı misyoner ve kaşif David Livingstone'dır.

Kıyılarında pek az yerleşme bulunan nehirden yeterince yararlanılamamaktadır. Nehir üzerinde yalnızca küçük teknelerle ulaşım yapılabilir. Bataklık bölgesinde papirüs kanolar kullanılır. Nehrin kollarının taşıdığı su miktarının mevsimlere göre büyük değişiklik göstermesi, buharlaşma ve yatağının suyu emmesi yüzünden nehrin debisi çok değişkendir.

Ana çığırı boyunca, Yerli dilinde miombo ya myombo denen ormanların arasından akan nehir Kalahari'de daha seyrek ağaçlı bir bölgeden geçer; bu bölgeye, Baikiaca Ormanı ya da Kurak Orman adı verilir. Deltada yetişen papirüslersürekli olarak suyollarını tıkar ve nehrin yatağını değiştirir. Delta bölgesinde nüfusun büyük bölümünü Batsvanalar oluşturur.

Okavango Bataklığının kuzeydoğu köşesinde, 3.788 km²'lik bir alanı kaplayan Moremi Yabani Yaşamı Koruma Bölgesi yer alır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]