İçeriğe atla

Offa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Offa
Mersiya Kralı
Hüküm süresi757 - Temmuz 796
Önce gelenMersiyalı Beornred
Sonra gelenMersiyalı Ecgfrith
ÖlümTemmuz 796
Bedford, Bedfordshire, İngiltere
Eş(ler)iCynethryth
BabasıThingfrith

Mersiyalı Offa ya da sadece Offa (ö. Temmuz 796), 757-796 arasında Mersiya kralı. İngiltere'nin güneyinde Anglosakson döneminin en güçlü krallıklarından birini kurmuştur.

Bir mankus ya da 4.25 gram ağırlığında ve Abbâsîler Hâlifeliği'nde kullanılan İslâmî altın dinara eşdeğer olan "Birinci Mersiya kralı Offa" tarafından Mersiya-İngiltere'de ilk defa 774 tarihinde bastırtılmış, arkasında "Lâ ilâhe il-l'Allah" yazan altın bir sikke. Sikkenin diğer yüzününde dairevî bir şekilde "Allah Muhammed'i yeryüzünde size bu dini hakim kılsın diye gönderdi", şeklinde Kur'ân'dan alınma bir ayet yazmaktadır.[1]

Mersiyalı bir hükümdar ailesinden geliyordu. Kuzeni kral Aethelbald'ın (715-757) öldürülmesiyle başlayan iç savaş sonunda iktidarı ele geçirdi. Mersiya içinde ve dışında birçok küçük krallığı kendine bağlayarak İngiltere'nin Yorkshire'ın güneyinde kalan kısmını tek bir yönetim altında birleştirdi. 796'da Frank Kralı Şarlman ile ticaret antlaşması imzaladı. Papa I. Hadrianus'la dostça ilişkiler kurdu. Bu ilişkini sonucunda Offa, papanın İngiliz kilisesi üzerinde egemenlik kurmasına izin verirken, papa da Offa'nın Lichfield bölgesinde bir başpiskoposluk kurmasına izin verdi. Böylece Mersiya Kilisesi Canterbury Başpiskoposluğu'nun esaretinden kurtulmuş oldu.

802 yılında Mersiya Krallığı ve komşuları.

"Offa" topraklarının sınırlarını "Wye" Irmağına kadar genişlettikten sonra Offa Seddi olarak bilinen savunma setiyle koruma aldı. Mersiya ile batıdaki Gal yerleşmelerini ayıran bu set günümüzde de hala ayaktadır.

Bastırdığı Arapça sikkeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Offa hükümdarlığı sırasında üzerinde kralın adı ve unvanıyla birlikte sikkelerin kalitesinden sorumlu olan kişinin adının da yazılı olduğu yeni metal paralar bastırdı. Offa'nın para kısmında uyguladığı uygulama İngiltere'de birkaç yüzyıl boyunca uygulandı. 774 yılında 4,25 gram ağırlığında ve Abbâsîler Hâlifeliği'nde kullanılan islâmî altın dinara eşdeğer olan ve arkasında "Lâ ilâhe il-l'Allah" yazan altın sikkeler bastırdı.

Ölümü ve sonrası

[değiştir | kaynağı değiştir]

Offa, 29 Temmuz 796[2][3][4][5] tarihinde öldü ve Bedford'da defnedildi.[6] Yerine oğlu Ecgfrith geçti. Ama "Anglo-Saxon tarihî vakanüvis" kayıtlarına göre Ecgfrith sadece 141 gün hükümdarlık yaptıktan sonra ölmüştü.[7] Alcuin tarafından 797 tarihinde Osbert adında Mersiyalı bir eyalet sulh hâkimine yazılan mektuptan anlaşıldığı üzere Offa kendi oğlu Ecgfrith'in yerine hükümdâr olabilmesi için her yola başvurmuştu. Alcuin'e göre Ecgfrith eceliyle ölmemiş, babasının tahtı oğluna bırakabilmek için geçmişte işlemiş olduğu cinayetlerin intikamını almak için öldürülmüştü.[8] Ecgfrith'in 787'de kutsanmasından evvel, Offa'nın hanedan mensubu olabilecek rakiplerinin tamamını saf dışı bırakmış olduğu aşikâr. Offa'nın bu konudaki gayretlerinin geri teptiği anlaşılıyor. Mersiya Hanedanı incelendiğinde ne Offa'nın ne de Ecgfrith'in soyundan gelen bir erkeğin hükümdar olmadığı anlaşılıyor. Ecgfrith'in halefi olan Coenwulf'un ise sadece Offa ile uzaktan bir akrabalık bağı mevcuttu.[9]

  1. ^ Not: Kelt Kralı Offa'nın dinî i'tikadı.
  2. ^ Kirby, Earliest English Kings, p. 177.
  3. ^ Miller, Sean. "July 29, 796: Death of King Offa of Mercia". Anglo-Saxons. anglo-saxons.net. 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2012. 
  4. ^ Knight, Kevin (2009). "Offa". Catholic Encyclopaedia. newadvent.org. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2012. 
  5. ^ Brown & Farr, Mercia: An Anglo-Saxon Kingdom In Europe, p. 310
  6. ^ Simon Keynes, "Cynethryth", in Lapidge, Encyclopaedia of Anglo-Saxon England, p. 133.
  7. ^ Swanton, Anglo-Saxon Chronicle, p. 50.
  8. ^ Whitelock, English Historical Documents, 202, pp. 786–788.
  9. ^ Yorke, Kings and Kingdoms, p. 118.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]