Obaalacami, Alanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Obaalacami
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Alanya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 853
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Obaalacami, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılından önce köyün adı Alakise idi. O tarihte köylü imece usulu ile taşını ağacını temin edip, güney mıntıkasında kireç yaparak kiremitlerini şimdiki Alanya Alantur Otel sahiline vapurla getirilmiş olup Tosmur köyü devecilerine taşıttrılmış ve köye bir cami yaptırılmıştır. Beyaz olduğu için, yakın köylüler "gelin Alacami'de namaz kılalım" derlermiş ve o günden sonra Alacami adını almış. Alanya'nın Dim Alakise köyü de aynı şekilde cami yaptırmış, o köyün adı da Alacami olmuş. Karışmaması için bizim köyümüze, komşu köy oba eklenerek Obaalacami olarak kayıtlara geçmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 154 Km., Alanya ilçesine 16 Km. uzaklıktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzde dört beş yıl öncesine kadar toplu mezar ziyareti yapılırdı ama şimdiki gençlik olsun eskiler olsun bu adeti unuttular.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 853
1997 277

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ek iş olarak köylüler, sezonuna göre erik toplayarak, portakal ve muşmula (yenidünya ) toplayarak da geçimlerini sağlmaktadırlar. Köyümüzün altında bir kum ocağı var ve çoğu köylümüz orada çalışmaktadır.Bu kum ocağunda beyaz kum ve mermer vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde Servis Yoktur. Gençlerin tutkunu olduğu futbol için bir sahası bile var ama bakımsız kale direkleri yenilenmeyi gerekiyor toprak iyi değil yazık bu çocuklara.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]