Keşefli, Alanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Keşefli
—  Mahalle  —
Antalya
Antalya
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Alanya
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İklim türü Akdeniz iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 595
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07400
İnternet sitesi: [2]

Keşefli, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1930'lu yılların başlarında Alanya’ya bağlı bir mahalle olarak kurulmuştur. Keşefli; keşfeden, keşif ehli anlamındadır. 1700 - 1800'lü yıllarda Konya’nın Antalya sınırlarındaki yaylalarda koyun ve keçi sürüleri besleyen ve obalar halinde yaşayan Türkmen Yörükleri gün geçtikçe artan nüfusu ve sürüleri nedeniyle çevreye yayılmaya başlamışlardır.

Obaların ve sürülerin genişlemesiyle soğuk kış şartları başlamış, barınma zorlaşmıştır. Bu nedenle, obalardan bir kısmı Mersin tarafına bir kısmı Konya istikametine, diğer bir kısmı da Eskişehir ve Aydın tarafına dağılmışlardır. Birkaç çadır da şimdiki mahallenin bulunduğu Alanya sahillerine yerleşmişlerdir. Her yıl Ekim sonunda sahile gelip, Nisan sonunda da yaylaya çıkmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Keşefli Köyü, Antalya iline bağlı Alanya ilçesinin merkeze 25 km. uzaklıkta bulunan bir mahallesidir. Keşefli mahallesi, Mersin-Alanya yolu üzerinde, Akdeniz kıyısında, içinde 1 km2’lik orman barındıran küçük tepelerin üzerinde kurulmuştur. Hem deniz kıyısı, hem de denizi cepheden gören kısmıyla yaşamaya elverişli bir mahalledir. Köy içindeki ormanlık alan adeta yörenin oksijen deposudur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 754
1997 747

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım öncelikli olmak üzere hayvancılığa da dayalıdır. Tarıma dayalı ekonomik bir yapı olduğu için de dışarıya göç yoktur. Her ailenin kendi geçimini sağlayacağı tarlası ve kapalı alanları (sera) mevcuttur. Sadece öğrenim görmek için dışarıya giden öğrenciler vardır. Türkiye'de model olarak gösterilebilecek bir öğrenim yapısı mevcuttur denilebilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]