Akçatı, Alanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçatı
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Alanya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 425
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Akçatı, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akçatı Köyünün İlk adı Arap köyüdür Çok eskiden Araplar burada yaşarmış ve burada çıra yakıp zift elde ederek satarlar ve geçimini bu yolla sağlarlarmış. Akçatı köyünün Bu gün hala ismi Arap köyü olarak kullanılmaktadır. Köyümüz tarih bakımından çok eski bir köy olup,kuruluşu net olarak hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Köyün ilk yerleşiminde yani Türklerin eline ilk geçtiğinde düşmanlar evlerini terk edip kaçmışlar ve şu an o evlerden bir tanesi hala faaldir. çeşitli onarım ve tamirat görse de evin özelliği köylü tarafından bilinir. Köy halkı çok fakir bir toplum olarak geçmişi inşa etmişler. Köy halkından en yaşlı olan Ali Şanlı'nın ifadesine göre köy Köy halkı köyün efesi tarafından yönetilir ve çalıştırılmıştır. Köy halkı çiftçilik ve ormancılıkla geçimini sağlar boş zamanlarında ulu çınarın gölgesinde toplanarak sohbet ederlermiş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün Her köy gibi çeşitli gelenek ve görenekleri vardır.Köyümüzde Bayram Çok farklı geçer. Diğer yakın köylerin bile imrendiği bu gelenek bize atalarımızdan miras kalmış.Köyümüz üç Büyük mahalleden oluşur.Bayramları farklı kılan özelliği bayramın 1.Günü iki mahalle kapıları kapatıp tek mahalleye akın eder o gün Serderler mahallesi orta sokak İnsan selidir.Herkes o mahallede buluşup bayramlaşır.Akçatılılar biliyordur ki o gün diğer iki mahalle kapalı kimse yok.Bayramın 2.Günü Gök kerimler mahallesi karşıyaka sokak ağırlar misafirleri. Sofralar orada serilir ikramlar orada yapılır.En son yani 3. gün ise ulupınar mahallesi Aşağı sokak insan akınına uğrar. Dışardan gelen misafir akrabalarıda hatta yabancıları bile kabul edip yemek, çay ,kahve ikram edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 155 km, Alanya ilçesine 17 km uzaklıktadır. Akçatı Köyü Dim Barajı'nın hemen üstünde doğa ile başbaşa pek çok yaban hayvanını barındıran şirin bir köydür. Akçatıda Çok önceleri Tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarından birisiydi. Köylüler ekin arpa yulaf ve burçak ekerek geçimlerini sağlarlardı. Bu gün ise Akçatı köyünde Erik en önemli tarımsal gelir kaynağıdır. Akçatı köyünde birçok meyve ve sebze yetiştirilebilir. Şeftali, kayısı, kiraz, elma, armut, portakal, limon, nar, üzüm, zeytin çoğunluk olurken Alanya ya sadece 17 km uzaklıktaki bu köyde muz yetişmez.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Köyümüzün İkliminde önümüzdeki yıllarda bazı değişiklikler bekleniyor. Dim Barajı hızla bitime gidiyor, yapımı bittikten sonra Köyümüzün Belki bir daha kar yağışı ile karşılaşmama ihtimali bulunmakta ve yağışların artması beklenmektedir. Her ne kadar Antalya'nın iklimi ile söz edilsede akçatı köyünü her üç yılda bir bembeyaz kar ile kaplanmış görmek mümkün. Akçatı köyü Yüksek dağların eteğinde olmasından dolayı yaylalara yağan yağmur ile birlikte çıkan gök gürültüsü sesini güneşli bir köy ortamında dinlemek mümkün olabiliyor. Ve bu doğal güzellik insana haz veriyor.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 425
1997 763

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık|hayvancılığa dayalıdır. Yaz sezonu Otel ve motellerde çalışan köylü sayısında son 10 yılda artış gözlenmiştir. Ev hanımları ise tarım ve hayvancılıktan arta kalan zamanlarını el işleri ve devlet tarafından verilen dokuma makineleriyle zaman geçiriyorlar. Yaptıkları manevi değeri yüksek el işlerini köylerini ziyarete gelenlere sergileniyor. Buda aile bütçesine önemli bir ölçüde katkı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]