Nguyễn Văn Lém

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Nguyen Van Lem sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nguyễn Văn Lém
Nguyen.jpg
Nguyễn Văn Lém, General Nguyễn Ngọc Loan tarafından öldürülmeden saniyeler önce.
Doğum 1931
Ölüm 1 Şubat 1968 (36 yaşında)[1]
Saigon, Güney Vietnam
Bağlılığı Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi
Rütbesi Yüzbaşı
Savaşları/Çatışmaları Vietnam Savaşı İdam edildi
Ailesi Eşi: Nguyen Thi Lop

Nguyễn Văn Lém (Bảy Lốp olarak adlandırılır) (d. 1931 - ö. 1 Şubat 1968, Saigon, Güney Vietnam) Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi (Viet Cong) örgütü mensubudur. Tet saldırısı sırasında Saygon'da yerinde infaz yöntemi ile öldürülmüştür.

Nguyễn Văn Lém'in vurulma ve ölüm anı fotomuhabir Eddie Adams tarafından görüntülenmiştir. Vurulma anı özellikle savaş karşıtlığının sembolü haline gelmiştir. Aynı zamanda vurulan açısından gerilla veya savaş suçlusu olma, vuran açısından ise "savaş mantığı" ile tartışılmaya başlanmıştır.

Öldürülüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tet saldırısının ikinci günüde, sokak çatışmalarının ortasında kalan Lém, Viet Nam Cumhuriyeti Ulusal Polisi olan General Nguyễn Ngọc Loan tarafından yakalanmıştır. Kısa bir süre sonra Lém, AP muhabiri Eddie Adams'ın ve NBC kameramanı Vo Suu'nun önünde General Loan tarafından yakın mesafede silahla başından vurularak öldürülmüştür [2]. Adams bu anı fotoğraflamış ve bu fotoğraf savaş karşıtlığı ile ilgili akımları hareketlendirmiştir. Adams ayrıca fotoğrafı sayesinde 1969 yılında Pulitzer Ödülü'ne layık görülmüştür.

İlgili bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]