Yerinde infaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Viet Kong üyesi Nguyen Van Lem öldürülürken, fotoğraf: Eddie Adams

Yerinde infaz, suçlu olduğundan şüphelenilen kişinin genellikle anında ve olay yerinde öldürülmesiyle sonuçlanan yargısız infaz.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Anlamlı bir soruşturma yapılmadığından yasa dışıdır ve bu yüzden bu infaz çeşidinin cinayetten farkı olmadığı düşünülür. Savaş gibi olağanüstü durumlar da dahil ilkesel olarak hiçbir biçimde kabul edilmez; fakat bu tip uç durumlarda zaman zaman uygulanır ve bu duruma daha kabul edilebilir gözle bakılır.

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerinde infaz genellikle kurbanı silahla vurmak, asmak, bıçaklamak, taşlamak, boğmak gibi pratik yöntemlerle ulu orta yapılır. Zehirlemek ya da elektrik vermek gibi o an etkisini göstermeyen cezalandırmalar bu nedenle kullanılmaz. Esas olarak bu yasadışı yöntemin, dolaylı ya da dolaysız devlet güdümlü paramiliter güçler tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerinde infaz, esas olarak, infaz edicilerin kendilerini aynı anda hem savcı, hem hakim, hem avukat, hem de cellat yerine koymalarının bir sonucu olarak gerçekleştirilen yasa, hukuk ve insan haklarına aykırı bir uygulamadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]