Nevşin Mengü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nevşin Mengü
Doğum 1982 (36-37 yaşında)
Ankara, Türkiye
Eğitim Bilkent Üniversitesi[1]
Galatasaray Üniversitesi[1]
Meslek Gazeteci, sunucu
Ebeveyn(ler) Şahin Mengü

Nevşin Mengü (d. 1982, Ankara), Türk televizyon habercisi, sunucusu.

Mengü ilköğretimini Ankara'da, ortaöğretimi Ted Ankara Koleji'nde, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini de Galatasaray Üniversitesi'nde "Türkiye üzerine toplumsal incelemeler" başlıklı teziyle tamamladı.[1] "Özgürlüklere bakış açısı" ve "kimlikleri tanıma" anlamında liberal olduğunu dile getirmiştir.[2] Bir röportajında çocukluğundan beri vejetaryen olduğunu söylemişti.[3]

Mengü, politikacı Şahin Mengü'nün kızıdır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyonculuğa 2005 yılında Kanaltürk televizyonunda başlamış, bu kanalda Kadınlar Kulübü adlı programı sunmuştur.

Bir yıl sonra Habertürk'de muhabirliğe başlayan Mengü, One Ajans tarafından gelen Tahran muhabirliği teklifi üzerine bu kanaldaki görevini bıraktı ve 1,5 yıl ajansın Tahran temsilciliğini yaptı[4]. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'na prodüksiyon ve iletişim hizmetleri sağlayan One Ajans'ta bir süre görev alan sunucu, altı ay Hürriyet Gazetesi'nde de çalışmıştı. CNN Türk kanalında editörlük ve sunuculuk yapmaktadır.

Mengü; Temmuz 2011'de mensubu bulunduğu medya grubu DYH'in bünyesindeki Kanal D'nin ana haber sunucusu Mehmet Ali Birand'ın sağlık sorunları nedeniyle yayına çıkamaması sonucu aynı gün içinde iki farklı televizyon kanalında ana haber bülteni sunarak[5] televizyonculuk tarihine geçmiştir.

İran'da muhabirlik yaptığı süreçteki gözlemlerini kaleme aldığı ilk kitabı "İnsanın Düşünmekten Canı Yanar mı?", 2017'nin kasım ayında Everest Yayınları'ndan çıkmıştır.

..hem Türk, hem de İran kadınları için; önümüzde uzun ve zorlu bir yol var. Yüzyıllarca evlere kapatıldık, daha yeni yeni hayatın her alanında varız. Hepimizin üzerinde yarı görünür cam bir tavan var ve bunu kırmak için çok uğraşmak gerekecek. En fazla bizim çalışmamız, en az bizim taviz vermemiz lazım...

Nevşin Mengü, [4]

31 Ekim 2017 tarihinde Bir Gün gazetesinde yazmaya başladı.[6]

TBMM'de hakkında konuşulması[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2010’da dönemin devlet bakanı ve başbakan yardımcısı Bülent Arınç, bakanlığına bağlı kurumların bütçeleri ve kurumlarıyla ilgili milletvekillerinin sorularına TBMM Genel Kurulu’nda yanıt verirken “TRT’yi kadroculukla suçluyorsunuz ama bir CHP milletvekilinin kızı TRT’den maaşlı çalıştı.” dedi[7]. Bunun üzerine söz alan (dönemin) CHP Milletvekili, Nevşin Mengü'nün babası Şahin Mengü, “TBMM çatısı altında daha önce de kızımın TRT’de çalıştığı ve maaş aldığı iddia edildi. Ben bunu TRT Genel Müdürü’ne de sordum. 'Bizim maaşlı personelimiz değil.' dedi. Şimdi aynı konu yine burada çarptırılıyor. Benim kızım uluslararası bir ajansın Tahran muhabirliğini yaptı, haberleri TRT’de çıktı özel kanallarda da. Kızımın TRT’den bir gün maaş aldığını ispat edin, bugün milletvekilliğinden istifa ederim.” dedi. Nevşin Mengü sonrasındaki bir röportajında şöyle der[8]:

Sayın Arınç babama katılmayabilir, fikri olarak tartışabilirler, bambaşka ama “TRT’ye çalışmış, çalışmamış…”: Sonuçta ben gazeteciyim, babama iliştirilmiş bir gazeteci değilim. Basın yayın kuruluşunda pek çok yerde çalıştım ve babamın hiçbir zaman bir inisiyatifi olmamıştır. Ben arayıp sorarım “Geçsem iyi olur mu?” diye. O da “Kendin bilirsin” der. Aile içinde oldukça demokratiğizdir..

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İnsanın Düşünmekten Canı Yanar mı? (Everest Yayınları, 2017 - ISBN 6051852089)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Nevşin Mengü". cnnturk. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
  2. ^ "Nevşin Mengü: Ben tipten kaybediyorum!". Radikal. 26 Temmuz 2015. En son 27 Ocak 2016 tarihinde erişildi.
  3. ^ Nevşin Mengü: Haber sunarken kızgın falan değilim, sadece heyecanlıyım. T24 haberi, 19 Temmuz 2014. En son 27 Mayıs 2016 tarihinde erişildi.
  4. ^ a b Buget, Ümit (16 Temmuz 2009). "Bu jenerasyon, tek zenginliği olan, 'umudu' yitirdi!". chentick.com sitesi. 13 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2011. 
  5. ^ Koloğlu, Sina (23 Ekim 2011). "Arda sanki brezilyalı!". Reyting canavarı. milliyet.com.tr sitesi. 3 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2011. 
  6. ^ "Nevşin Mengü yazılarıyla bundan böyle her salı gazeteniz BirGün'de! İlk yazı yarın..." Twitter. 4 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2017. 
  7. ^ "Meclis'te Nevşin Mengü kavgası!". gazetea24 sitesi. 14 Aralık 2010. 16 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2011. 
  8. ^ "Nevşin Mengü neden isyan etti?". medyahayat.com sitesi. 19 Aralık 2010. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2011.