Neper (mitoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nepri (veya Neper)

Eski Mısır dininde, Neper (Nepra ve Nepri) tahıl tanrısıydı.[1] Kadın meslektaşı tahıl tanrıçası Nepit'ti. Eşi, dokuma tanrıçası Tayet olabilir.

Efsanelerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Nepri ismi

İnsan biçiminde resmedilen Nepri, genellikle Renenutet tarafından emzirilen bir çocuk olarak tasvir edilir.[2] Nepri'nin gövdesi mısır tanelerini temsil edecek şekilde noktalıydı. Onun adını benzer şekilde yazan hiyeroglifler, tahıl sembollerini içerirdi. Neper özellikle en çok kullanılan tahıl türleri olan arpa ve emmer buğdayı ile ilişkilendirilmiştir. Onun adı, tahılın besin olarak işlevine atıfta bulunarak, basitçe "ağzın efendisi" anlamına gelir. Osiris ve Isis efsanesi birleştiğinde, Osiris bir tarım ve ölüler tanrısı olduğu için, hikayesi yıllık hasat ve mahsul yok oluşuyla ilişkilendirildi. Dolayısıyla bu noktada Neper, çok daha önemli bir tanrı olan Osiris'in yalnızca bir yönü olarak kabul edildi ve öldükten sonra yaşayan unvanını kazandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pinch, Geraldine. Egyptian Mythology p.171., Oxford University Press, USA (April 8, 2004) 0-19-517024-5.
  2. ^ "Conceptions of God In Ancient Egypt: The One and the Many", Erik Hornung (translated by John Baines), p. 276, Cornell University Press, 1996, 0-8014-8384-0