İçeriğe atla

Shai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shai, Babi. Anubis ve Mesenet kalbi yargılarken.

Shai (ayrıca bazen Shay, Sai ve Yunanca Psais olarak) Mısır mitolojisinde kader kavramının tanrısallaştırılmasıydı.[1] Bir cinsiyet ile ilişkilendirmek için neden olmayan bir kavram olarak, Shai bazen daha olağan erkek olma anlayışından ziyade kadın olarak kabul edildi; bu durumda Shai, Shait (ismin dişil formu) olarak anılırdı. Adı, emredilen (olan) anlamına geldiği için onun işlevini yansıtır.[2]

Kaderin tanrısı olarak, her insanın yaşam süresini belirlediği ve Duat'ta ölen kişinin ruhunun yargısında bulunduğu söylenirdi. Bazen karısı olarak Mesenet gösterilir, sonraki yıllarda Renenutet ile ilişkilendirilmiş ve servet kabul eden bir tanrıça haline gelmişti.

Ptolemaik Mısır döneminde kader tanrısı Shai, servet tanrısı olan Yunan tanrısı Agathodaemon ile özdeşleştirildi. Bu nedenle, Agathodaemon bir yılan olarak kabul edildiğinden ve Shai kelimesi aynı zamanda Mısır'da domuz anlamına geldiğinden, Helenik dönemde, Shai bazen Mısır bilimciler tarafından Shai hayvanı olarak bilinen yılan başlı bir domuz olarak tasvir edildi.

  1. ^ Egyptian Mythology: A Guide to the Gods, Goddesses, and Traditions of Ancient Egypt. Oxford: Oxford University Press. 2004. ISBN 978-0-19-517024-5. OCLC 52937806. 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021. 
  2. ^ "The Daimon in Hellenistic Astrology: Origins and Influence
    By Dorian Gieseler Greenbaum"
    . 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021.