Nejat Göyünç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Prof. Dr. Hasan Nejat Göyünç (d. 18 Kasım 1925, İstanbul - ö. 1 Temmuz 2001, İstanbul ). Türk tarih akademisyeni, tarih öğretmeni.

Türk-Ermeni ilişkilerine ilişkin araştırmaları ile tanınır. Osmanlı Araştırmaları Dergisi'nin kurucusudur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Kasım 1925 tarihinde Beşiktaş'ta dünyaya geldi. Annesi Cemile Hanım, babası Ali Rıza Numan Bey'dir. İki yaşında iken, Heybeliada Senatoryumu Rönten Dairesi'nde makinist olarak çalışan babasını bir iş kazası sonucu kaybetti.

Öğrenim hayatı 1931 yılında İstanbul Moda İlkokulu'nda başladı, Erzincan ve Kars'ta yatılı okullarda devam etti. 1943 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Okulu'na parasız yatılı olarak girdi. Ertesi bu okuldan ayrılarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Tarih Bölümü'ne girdi ve 1948 yılında birincilikle mezun oldu.

Okulu ve askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 2 yıl Başbakanlık Devlet Arşivi'nde çalıştı. Parasız yatılı eğitim gördüğü için doğan 12 yıllık mecburi hizmeti sırasında lise tarih öğretmenliği yaptı. İlk görev yeri, Mardin Lisesi idi. Bu okulda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1954 yılında Servet Ayten Ekler ile evlendi. Aynı yıl, bakanlık tarafından ABD'de ortaöğrenim kurumlarında inceleme yapmak için sağlanan bir burs kazandı. İngilizce öğrenimi gördükten sonra 1955 yılında 15 kişilik bir öğretmen grubu ile ABD'ye gitti. Oğlu Armağan Ekrem, ABD'de bulunduğu sırada dünyaya geldi. ABD dönüşü Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Kızı Ayşe Nihal, 1956 yılında dünyaya geldi.

1957 yılında tarih öğretmenliğinden ayrıldı; Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak doktora yapmak üzere Almanya'ya gönderildi. Dil eğitiminin ardından Göttingen Üniversitesi'nde Prof. Dr. Walter Hinz danışmanlığında doktora eğitimi gördü. "Yaklaşık 1340 Tarihli Bir Resmi Muhasebe El-Kitabı" adlı tezinin kabul edilmesinden sonra doktora eğitimini tamamlayarak 1962 yılında Türkiye'ye döndü.

Yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde Osmanlı Müessesleri Kürsüsü'nde çalışmaya başlayan Göyünç, 1966'da doçent ünvanını aldı. 1971'de Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdarî Bilimler Fakültesi'ne geçti ve 1973 yılında profesörlük ünvanını aldı. 1979-1980 yılları arasında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

1980'den itibaren Boğaziçi, Hacettepe, İnönü, Selçuk, Balıkesir ve Uludağ Üniversite'lerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1986-87 öğretim yılında kış yarıyılında Münih Üniversitesi, yaz yarıyılında ise Bamberg Üniversitelerinde misafir Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. 1996-2001 arasında Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde lisans üstü, 2000 başından vefatına kadar Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde Strateji Anabilim Dalı'nda lisansüstü öğrencilerine ders vermeye devam etti.

Osmanlı Araştırmaları Dergisi'nin kurucusu ve 1980-2001 tarihleri arasında yazı işleri sorumlusu olarak çalıştı. 2000 yılında Osmanlı Döneminde Ermenileri konu alan bir kitabın yayın kurulu başkanlığında bulundu . 1 Temmuz 2001 tarihinde Üsküdar'da ki evinde vefat etti. Türk Tarih Kurumu üyeliği de yapmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]