İçeriğe atla

Nautilus (Jules Verne)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaptan Nemo Nautilus denizaltısının lombar penceresinden dev kalamara bakıyor.

Nautilus, Jules Verne'in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah adlı 1870 ve Esrarlı Ada adlı 1874 yılı romanlarında anlatılan, hayal ürünü bir denizaltıdır.

Esrarlı ada kitabında Nautilus

Jules Verne bu denizaltıyı Robert Fulton'un icat ettiği ve ilk kullanılabilir denizaltı olan Nautilus'dan esinlenerek isimlendirmiştir.

Romanlardaki ünü ve sonu

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Mahmuzlu pruvası ile su seviyesinin altında kalarak gemilere saldırabilen ve hasar vererek batırabilen Nautilus'u dünya bir deniz canavarı olarak tanır.
  • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah romanının sonunda, denizaltı Maelström'e kapılır ve denizin derinliklerinde kaybolur.
  • Esrarlı Ada romanında ise Nautilus'un Maelström'den kurtulduğu ortaya çıkar. Bu romanın sonundaysa, adanın volkanik bir patlama ile yok olmasında hemen önce yaşlılık nedeni ile ölen Kaptan Nemo içine defnedilir ve Nautilus içinde gizlendiği mağarada batar.
  • Son derece yüksek teknoloji sahibi bu denizaltı ve Nemo, "Muhteşem Kahramanlar" isimli filmde de kahraman olarak önümüze çıkmıştır.Bu film ve uyarlandığı çizgi romanda Nemo'nun aslında Esrarlı Ada'da ölmediği sadece ölümünün kurgulandığı gösterilmiştir.