Natalia Ponce de León

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Natalia Ponce de León
de León (2016)
Doğum1981
Milliyet Kolombiya
Meslekİş insanı
ÖdüllerUluslararası Cesur Kadınlar Ödülü

Natalia Ponce de León (d. 1981), asit saldırılarına karşı verdiği savaşımla tanınmış Kolombiyalı iş insanı.

Ponce de León 27 Mart 2014 tarihinde,[1] Santa Barbára'daki annesini ziyareti sırasında Jonathan Vega tarafından düzenlenen bir sülfürik asit saldırısına uğramıştır.[1] de León'un eski komşularından Vega'nın Ponce'a arkadaşlık önerisinde bulunduğu, önerinin geri çevrilmesi üzerine kendisini ölümle tehdit ettiği bulgulanmıştır.[1] Saldırı, de León'un bedeninin %24'ünde yanma etkisi göstermiştir.[2]

Kolombiya, olaydan üç yıl öncesine dek, kişi başına düşen asit saldırısı sayısı bakımından dünya sıralamasında üstlerde yer almaktaydı.[3] Bunun nedeni, benzer saldırıları önleyici bir yasanın var olmamasıydı. Olaydan sonra çıkarılan ve de León'un adıyla anılan yasa, asit saldırılarını ayrı bir suç olarak tanımlamış ve 50 yılı bulan hapis cezasını öngörmüştür. Yasayla mağdurların düzeltici ameliyat ve ruhsal tedavileri için sağlanan devlet yardımı da artırılmıştır.

Ponce de León'un başından geçenleri anlatan kitap (El renacimiento de Natalia Ponce de León) Nisan 2015'te yayımlanmıştır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Survivors of acid attacks in Colombia fight for justice". aljazeera.com. 11 Nisan 2015. 14 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018.  (İngilizce)
  2. ^ "Columbia: Man accused of high profile acid attack arrested". BBC News. 17 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018.  (İngilizce)
  3. ^ "Colombia, líder vergonzoso en ataques con ácido". www.fucsia.co. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018. [ölü/kırık bağlantı] (İspanyolca)
  4. ^ Tiempo, Casa Editorial El. "El renacimiento de Natalia Ponce de León - Justicia - El Tiempo". El Tiempo. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018.  (İspanyolca)