Sonia Pierre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Solange Pierre (Ortada) Hillary Clinton ve Michelle Obama ile birlikte, Dışişleri Bakanlığı'nda, 2010 ABD Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü, 3, Mart 2010

Sonia Pierre olarak bilinen Solange Pierre (4 Temmuz 1963 - 4 Aralık 2011), Haiti'de ya da Dominik Cumhuriyeti'nde doğan Haiti kökenli bireylere yönelik ayrımcılık olan antihaitianizmi sona erdirmek için çalışan Dominik Cumhuriyeti'ndeki bir insan hakları savunucusuydu. Bu çalışmasıyla 2006'da Robert F. Kennedy İnsan Hakları Ödülü'nü kazandı.[1][2]

Gençlik yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pierre, Dominik Cumhuriyeti, San Cristóbal'daki Villa Altagracia'da, 4 Temmuz 1963'te[3] Haiti kökenli bir aileden (annesi 1957'de geçici bir çalışma izniyle göç etti ve babası yasadışı olarak Dominik topraklarından girdi[4][5]) dünyaya geldi. On iki çocuğun bir tanesi, Haiti kökenli Dominik Cumhuriyeti'ndeki insanların yaşadığı bir köle olarak adlandırılan bir göçmen işçi kampında yetiştirildi. Doğum belgesi, adını Solain olarak listeliyor; Pierre "diyor bir hükümet yetkilisinin verdiği bir hatanın sonucu." Uyruğunu Junta Central Electoral (eski) tarafından doğum belgesinin sahte olduğu gerekçesiyle, Haiti'li ebeveynlerinin ikamet durumuyla ve Haiti'den kanıtlayıcı dokümantasyon eksikliği nedeniyle itiraz edildi.

14 yaşındayken, ülkenin samanlıklarından birinde şeker kamışı işçileri tarafından beş günlük bir protesto gösterisi düzenledi ve tutuklanmasına yol açtı. Bununla birlikte, protesto, işçilerin talepleri, yani yaşam alanlarının boyanması, daha iyi araçlar verilmesi ve artırım yapılması gibi halkın dikkatini çekti.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonia Pierre, daha iyi ücret ve yaşam koşulları için protesto gösteren göçmen işçi köyünde Haiti şekeri kamışı işçilerin sözcüsü olduğu için tutuklandığında 13 yaşında bir aktivist oldu.

Pierre, Haiti'den gelen bireylere veya Haitili kökenli Dominik Cumhuriyeti'ndeki kişilere karşı antihaitianizm veya önyargılandırma yapmayı amaçlayan sivil toplum örgütü Haiti İnisiyatifi'nde Dominik Kadın Hareketi (MUDHA) direktörü olarak çalıştı.

2005'te Pierre, Dominik doğum belgelerini reddeden iki etnik Haiti çocuğunun davası üzerine Amerikan İnsan Hakları Mahkemesine dilekçe verdi. Yean ve Bosico v. Dominik Cumhuriyeti denilen davada "vatandaşlığa ve vatandaşlığa erişimde ırk ayrımcılığını yasaklayan insan hakları kanunlarının kabul edildi". Mahkeme ayrıca Dominik hükümetine doğum belgelerini vermesini emretti.

Bununla birlikte, Dominik Yüksek Mahkemesi daha sonra "Haitili işçilerin transit olarak değerlendirildiğini" ve çocuklarının bu nedenle vatandaşlık hakkına sahip olmadığını "belirtti.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Pierre, çalışmaları için eski ABD Senatörü Ted Kennedy tarafından verilen, ancak ABD Kongresi adına değil, 2006 Robert F. Kennedy İnsan Hakları Ödülünü kazandı. (Bkz.) Ödülünü Pierre'e sunarken ABD Senatörü Edward Kennedy şunları söyledi, "Sonia Pierre ile bu yolda tanıştığım, çalıştığım ve yolculuk ettiğim için bugün daha iyi bir insanım" dedi. Sonia'nın benimkinin en acemi, cesur ve merhametsiz insandan biri olduğuna kesin olarak inandırabilirim."

Pierre ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün 2003 İnsan Hakları Ginetta Sagan Fonu Ödülünü kazandı ve kendisi ve MUDHA, 2002'de UNESCO İnsan Hakları Eğitimi Ödülü'ne aday gösterildi.

2008 yılında, insan haklarının korunması için Giuseppe Motta Madalyası ödülüne layık görüldü. Ayrıca, Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı tarafından 2010 Uluslararası cesur Kadınlar Ödülü ile onurlandırıldı.

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Aralık 2011'de Pierre, 48 yaşındayken Dominik Cumhuriyeti'ndeki San Cristóbal'daki Villa Altagracia'daki hastaneye kaldırılırken kalp krizinden öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A Rights Advocate's Work Divides Dominicans" by Marc Lacey, The New York Times, 7 Ocak 2018.
  2. ^ "DOMINICAN BORN HAITIAN RIGHTS ACTIVIST WINS 2006 RFK HUMAN RIGHTS AWARD" 2007-10-12 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Press Release, RFK Memorial Center, accessed 7 Ocak 2018.
  3. ^ Franco-Soto, Ana (2016). "Pierre, Sonia (1963–2011)". Knight, Franklin W.; Gates, Jr, Henry Louis (Edl.). Dictionary of Caribbean and Afro–Latin American Biography. Oxford, England: Oxford University Press. ISBN 978-0-199-93580-2. 
  4. ^ Ramírez, Juan M. (31 March 2007). "Critican quieran anular acta nacimiento Sonia Pierre" (Spanish). Hoy. Erişim tarihi: 7 Ocak 2018. 
  5. ^ Moreno, Pilar (30 March 2007). "JCE pedirá anulación acta de nacimiento Sonia Pierre" (Spanish). Santo Domingo: Listín Diario. Erişim tarihi: 7 Ocak 2018.