Latifa Ibn Ziaten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Latifa Ibn Ziaten
Latifa ibn Ziaten par Claude Truong-Ngoc février 2016.jpg
Latifa ibn Ziaten (2016)
Doğum 1 Ocak 1960 (1960-01-01) (60 yaşında)
Tetuan, Fas
Tanınma nedeni şiddet önleme

Latifa Ibn Ziaten (Arapça: لطيفة بن زياتين d. 1 Ocak 1960),[1] Fransız-Faslı aktivist. 11 Mart 2012 tarihinde Toulouse saldırıları sırasında Muhammed Merah tarafından öldürülen 1981 doğumlu Imad ibn Ziaten'in annesidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Imad Ibn Ziaten

Pratik bir Müslüman olan Latifa ibn Ziaten, 1977 yılında Fransa'ya gitti ve SNCF'te çalışan eşi Ahmed'e katıldı. Dört erkek ve bir kız çocuğu dünyaya geldi. Oğullarından biri olan Imad Ibn Ziaten, Toulouse yakınlarındaki Francazal'dan gelen 1. paraşütle alay çavuşuydu ve 11 Mart 2012 tarihinde Muhammed Merah tarafından öldürüldü.

Latifa ibn Ziaten daha sonra Rouen Güzel Sanatlar Müzesi'nde gözetmen ve resepsiyonist olarak çalıştı.

Oğlunun ölümünden sonra Toulouse'un kuzeydoğusundaki, katilin yaşadığı yer olan Izards'a gitti.

Katille görüştükten sonra Nisan 2012'de yoksun bölgelerdeki gençlere yardım etmek ve laikliği ve dinler arası diyaloğu teşvik etmek için Imad ibn Ziaten gençlik barış derneklerini kurdu. Oyuncu Jamel Debbouze derneğe sponsor oldu. Derneğin bir ofisi Christophe Girard'ın katkısıyla Paris'in 4. bölgesinin belediye binasında bulunmaktadır.

Şubat 2014'te İçişleri Bakanı Manuel Valls'un katıldığı Fransa Yahudi Kurumları Temsilcisi Konseyi'nde (CRIF) Midi-Pyrénées, çalışmalarını onurlandırmak için ona ödül vererek dernekten gurur duydu.

Ocak 2015'te Cumhuriyetçi Başkan François Hollande ile Paris'te bulunan Synagogue de la Victoire'yı ziyaret etti. Charlie Hebdo saldırısındaki on yedi kurbanın onuruna mum yakmaya ve Vincennes yakınlarındaki Hiper mağazayı rehin tutmaya davet etti.

19 Kasım 2015 tarihinde Başkan Hollande ile beraber Dini Diyalog ve Barış Kültürü'nün devam eden teşvikinden dolayı Chirac Fondation tarafından ödül aldı.[2]

2016 yılında Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü aldı.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]