Narman Peribacaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Narman Peribacaları

Narman Peribacaları, Erzurum'un Narman ilçesinde bulunan jeolojik oluşuma verilen addır.

Narman (Kırmızı Periler Diyarı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Narman Peribacaları’nın meydana gelmesinde rüzgâr ve su erozyonunun milyonlarca yıl toprakları aşındırma özelliği büyük rol oynamıştır. İnsan faktörlerince değiştirilmeden tamamen doğa olayları sonucu oluşarak günümüze kadar şimdiki halini alarak gelmiştir. Narman Peribacaları'nın tanıtımında Atatürk Üniversitesi'nin düzenli bir şekilde gerçekleştirdiği şenlik ve sergi çalışmalarının önemli katkısı olmuştur. Yaz aylarında Yöresel Sanatçılar ve Bölgenin Ulusal Sanatçıları'nın (Örnek: İbrahim Erkal) katılımlarıyla Peri Bacaları şenlikleri düzenlenmektedir. İç turizme kazandırılması amacıyla tanıtım yönünde son yıllarda büyük atılımlar yapılmış olan Narman Peribacaları Türkiye'nin tüm bölgelerinden ziyaretçileri bölgeye çekmektedir.

Narman ilçesi Erzurum'a 90 km uzaklıkta olup, Erzurum ilinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Coğrafi bölge olarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Narman İlçesinin yüzölçümü 1275 km² olup, Oltu, Şenkaya, Sarıkamış, Horasan, Pasinler ve Tortum ilçeleri ile çevrelenmiştir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Narman Peribacaları ilçe merkezinin 7 km güneydoğusunda bulunmakta olup, Alacayar ve Yoldere Mahalleleri arasında yer almaktadır. Narman-Pasinler karayolunun hemen üzerindedir ve 6300 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Bu karayolu üzerinde olmasından dolayı oldukça kolay ulaşılmaktadır.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğa harikası peri bacaları, öncelikle alandaki ana materyalin su erozyonundan dolayı aşınması sonucu ortaya çıkmış ve ortaya çıkan oyuntular üzerinde rüzgâr erozyonun da etkisi ile değişik desenlerle oluşmuştur.

Kırmızı Perilerin Renk Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Narman havzasında Neojen (Üst Miyosen) kumtaşı, çakıltaşı ve miltaşı tabakaları ve bu arazi üzerinde açılmış kanyon vadiler mevcuttur. Tortullardaki kırmızı renk demirin Fe2O3 şeklinde oksitlenmesinden ileri gelmektedir.

Diğer peribacaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürgüp-Avanos-Uçhisar vadilerinde, Şahinefendi-Ürgüp arasında, Çat civarında, Selime köyü (Aksaray), Türkiye'de peribacalarının yaygın olduğu yerlerdir[1].

Peribacalarının sınırlı alanlarda bulunduğu yerler ise şunlardır: Özburun, Abacı Peribacaları (Ankara), Narman peribacaları, Çiftlik, Aşkale, Balıklı, Uzundere, Karakurt-Horasan arası, (Erzurum), Soğanlı, Yeşilhisar (Kayseri), Hasandede (Kırıkkale), Kayaağıl (Uşak), Durhasan, Yurtbaşı, Kula (Manisa), Yeniköy, Simav (Kütahya), Yavuz, Başkale (Van)[1].

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b POLAT, Yrd. Doç. Dr. Selahattin; GÜNEY, Yıldız (2013). "DAMSA ÇAYI VADİSİNDE (CEMİL-ŞAHİNEFENDİ KÖYLERİ ARASI) KAYA DÜŞMESİ OLAYI İLE PERİBACASI OLUŞUMU ARASINDAKİ İLİŞKİ". MARMARA COĞRAFYA DERGİSİ. Erişim tarihi: 2 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]