Özburun, Bolvadin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Özburun
—  Belde  —
Afyonkarahisar in Turkey.svg
Afyonkarahisar districts.png
[[Dosya:‎|250px|none|]]
Ülke Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Bolvadin
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Asım Kızılaslan (AKP)
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu

Özburun, Eskişehir-Konya karayolundan 1.5 kilometre içeride, il merkezine 70, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta, eski İpek Yolu üzerinde ve Paşa Dağı yakınlarında kurulmuş bir beldedir. 1967 yılında belediye olmuştur. Belediyenin nüfusu 2.293'dur. Özburun'da iki adet ilkokul bir adet sağlık ocağı bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Özburun halkının ilk yerleştiği yer Avşar bölgesidir. Özburun halkı Avşar Türk’ü olduğu için bölgeye ismini vermiştir. Ancak hangi yıllarda Avşar bölgesinde yaşandığı bilinmemektedir. Kepez mevkiinde kral tahtının ve kilise sütunlarının bulunuşundan dolayı Bizans zamanında yine bu bölgede yerleşim olduğu bilinmektedir. Özburun'un kuzey bölgelerinde bulunan höyükler sit alanı içinde olup buraların kazılması tahrip edilmesi yasaktır. Afyon ve Bolvadin müzelerinde bulunan mezar lahitler, sandukalarin Özburun Beldesi'nden gittiği müzelerin resmi kayıtlarından anlaşılmaktadır.

Coğrafi Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Özburun 3.ve 4. jeolojik devirlerde oluşmuş, güneyden Sultan dağları, kuzeyden ve doğudan Emir dağı, batıdan Paşa dağı ile çevrili bir vadidir.

Özburun'un Emir Dağı'nın bir bölümünde ve Paşa Dağı'nda muhtelif yaylara sahiptir. Bunlardan en önemlisi Avdan ve Paşa Dağı yaylasıdır. Özburun 1960'lı yıllarda yayla kültürüne veda etmiştir.

Coğrafi olarak İç Ege Bölgesi'nde bulunan Özburun'da karasal iklim hüküm sürer. Özburun dağlarında sarı meşe, ardıç ve çam ağaçları vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Özburun'da her yıl temmuz aylarında haşhaş şenliği düzenlenir.

Belediyede turistik, tarihi eserler bulunmaktadır; peri bacaları, çeşitli mağaralar, üçhöyük ve kepez gezilip görülmeye değer yerlerdir.

Çeşitli tarihi eserler çıkarılmış olup belediye bahçesinde sergilenmektedir. Özburun'da eski yapılara önem verilmemiş ve çoğu yıkılmıştır. Aslına uygun olmayan yeni evler, türbeler, camiler yapılmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Özburun'da ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Yapı itibarıyla dağlık olması sulanabilir arazinin az olmasına neden olmaktadır. Samdağı, Canicik, Avşar ve benzeri bölgelerde arpa, buğday ve nohut yetiştirilmekte, sulanır durumdaki bölgelerde ise fasulye, haşhaş (afyon), şekerpancarı, mısır, mercimek yetiştirilmektedir. Meyve yönünden de oldukça zengindir: elma, armut, vişne, kiraz, zerdali (kayısı) yetiştirilmektedir. Özellikle zerdali (kayısı) yetiştiriciliği yaygındır. Hemen her yerde bir zerdali ağacı görmeniz mümkündür.

Özburun'da çayır ve mera alanı fazladır. Bu mera ve otlaklarda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar otlatılır.

Öte yandan belde akarsu yönünden zengindir. Belediyenin ve halkın çabaları sonuncunda Soğukpınar mevkisindeki akar suyun üzerine alabalık tesisi kurulmuş olup tatlı su balığı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Mahalleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bahçelievler
  • Çaybaşı
  • Şehirönü
  • Ulucami
  • Üsküdar