Özburun, Bolvadin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Özburun
—  Belde  —
Afyonkarahisar in Turkey.svg
Afyonkarahisar districts.png
[[Dosya:‎|250px|none|]]
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Ege
İl Afyonkarahisar
İlçe Bolvadin
Yönetim
 - Belediye başkanı ASIM KIZILASLAN (AKP)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 272
İl plaka kodu 03

Özburun. Eskişehir-Konya karayolundan 9 km içeride il merkezine 70 ilçe merkezine 15 km uzaklıkta eski ipekyolu uzerinde ve Paşa dağı yakınlarında kurulmuş bir beldedir. 1967 yılında belediye olmuştur.

Anadolu'da eski bir yerleşim yerlerinden biride Özburun'dur. Özburun taş-maden devirlerini Hitit, Frig, Lidya, Hellenistik, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşamaktadır. İlk yerleşim merkezleri değirmen deresi avşar öreni canicik mevkisi olarak sıralanmaktadır.

1107 tarihinde Emir Mengücek beyin komutasındaki Türk birlikleri Bolvadin'i fethedip kaleye Yazir, Kargın, Cepni, Avşar ve Oğuz boylarını yerleştirmişlerdir. Özburun bu boyların içinde, Oğuz AVŞAR Türklerindendir. Avşarlar ilk olarak Özburun'un AVŞAR bölgesine gelip yerleşmiş daha sonra şu anki Özburun'un olduğu bölgeye gelip yerleşik hayata geçmiştir.

Özburun Selçuklu dönemlerinde Haçlı seferlerine sahne olmuştur. Tarih içinde Selçuklular, Sahipata, Karaman-Beyşehirli toprakları içinde yer almıstır. Özburun 1.Sultan Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Ozburun 3.ve 4. jeolojik devirlerde olusmus guneyden Sultan dağları, kuzeyden ve dogudan Emir dağı, batidan Pasadagi ile cevrili bir vadidir.

Ozburun'un Emirdaginin bir bolumunde ve pasadaginda muhtelif yaylara sahiptir. Bunlardan en onemlisi Avdan ve Pasadagi yaylasidir. Ozburun 1960'li yillarda yayla kulturune veda etmistir.

Cografi olarak Ic Ege bolgesinde bulunan Ozburun'da kara iklimi hukum surer. Yazlari sicak ve kurak kislari soguk ve sert gecer. Ozburun daglarinda sari mese ardic ve cam agaclari vardir.

Ozburun nufusu 2000 yili nufus sayimina gore 4980 dir. Avrupa'daki vatandaslarimiz harictir. Bu rakamin uzerine avrupada yasayan Ozburun'lulari da katacak olursak nufus bir hayli bir kasabaya gore yuksektir.

Ozburun egitim ogretim alaninda 2 adet ilk okul bulunmaktadir.

Saglik alaninda bir kasabaya yetecek kadar 1 adet saglik ocagi mevcut bir ambulans soforu bir odacisi calismakta ve Ozburun'a hizmet vermektedir.

Özburun'da ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Yapı itibariyle dağlık olması sulanabilir arazinin az olmasına neden olmaktadır. Samdağı, Canicik, Avşar ve benzeri bölgelerde arpa buğday nohut yetiştirilmekte sulanır durumdaki bölgelerde ise fasulye, haşhaş (afyon), şekerpancarı, mısır, mercimek yetiştirilmektedir. Meyve yönünden de oldukca zengindir elma, armut, vişne, kiraz zerdali (kayısı) yetiştirilmektedir. Özellikle zerdali (kayısı) yetiştiriciliğinde oldukca ilerdedir hemen her yerde bir zerdali ağacı görmeniz mümkündür.

Özburun da çayır ve mera alanı oldukca fazladır. Bu mera ve otlaklarda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar otlatılır.

Öte yandan belde akarsu yönünden oldukca zengindir. Bu tuzden belediyenin ve halkın büyük çabaları sonuncunda Soğukpınar mevkisindeki akarsuyun üzerine alabalık tesisi kurulmuş olup tatlı su balığı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Özburun her girişiminde başarısız kalmıştır. Sürekli olarak girişimler siyasi engellere takılmıştır. Bunda ilçe Bolvadin'inde rolü büyüktür.

Ozburun turistik, tarihi eserler yönünden zengin denecek kadar tarihi eserlere sahiptir. Özburun peri bacaları çeşitli mağaralar üçhöyük ve kepez gezilip görülmeye değer bir kaç yerdir.

Çeşitli tarihi eserler çıkarılmış olup belediye bahçesinde sergilenmektedir. Özburun da pek eski yapılara önem verilmemiş ve çoğu yıkılmıstır. Aslına uygun olmayan yeni evler, türbeler, camiler yapılmıştır. Umarız bir gün Özburun da yaptığı hatayı anlar ve tarihi eserlere sahip çıkar. Şu an elimizde sadece eski uygarlıklara ait kalıntılar ve çıkan tarihi eserler kalmıştır.

Özburun da her yıl temmuz aylarında haşhaş şenliği düzenlenmekte olup çevre halkına Özburun'u tanıtma ve etkinliklere ağırlık verilir.

Afyon'un tek şehir görünümündeki Özburun'una sahip çıkalım onu geliştirmek için elimizden geleni yapalım.

KÜLTÜR[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR OĞUZ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus ve gurbetcilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba nın nüfüsu 2.293 dur. Ancak kasaba halkı devamlı Avrupa'ya göç vermektedir Avrupa'da yaşayan özburunlular nüfusu kasabanın nüfusunu hayli bir kaplıyor yerleşik sayıları 8000 bin kadardır.. ve yurt içinde 2000'e yakın vatandaşı vardır. Ve yaz aylarında bölgeye gelmektedirler.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Özburunun tarihini inceledigimizde doga ve cografi yapisi nedeni ile birçok medeniyetin üzerinde yasadigi bir yerlesim birimidirBugünkü özburun halkinin ilk yerlestigi yer Avsar bölgesidir ve ayni zamanda özburun halkinin Avsar Turk’u oldugundan o bölgeye ismini vermistir, ancak hangi yillarda orada yasandigi bilinmemektedir. Kepez mevkiinde kral tahtinin bulunusu, kilise sütunlarinin bulunusu nedeni ile (bu sütunlar özburun belediyesi avlusu açik alan müzesinde sergilenmektedir.) Bizans, roma devrinin yine bu bölgede yerlesim alani olarak kullanildigi bilinmektedir. Özburunun kuzey bölgelerinde ve 3 höyük 2 höyük mevkilerinde bulunan höyükler bugün devletin sit alani içinde olup buralarin kazilmasi tahrip edilmesi yasaktir.

Özburun kasabasini yeni kuyu mevkii ayri bir yerlesim alani olup yillardir ayni bölgede yapilan kaçak kazilarda degerli tarihi eserlerin çiktigi (heykel çanak çömlek) bilinmektedir. Özburun bugünkü alabalik tesislerinin bulundugu soguk pinar mevkiinde yine ayri bir medeniyetin yasadigi orada bulunan mezarlarla ve ören yerleri dedigimiz yerlesim kalintilarindan anlasilmaktadir. Afyon ve Bolvadin müzelerinde bulunan mezar lahitler, sandukalarin özburun beldesinden gittigi müzelerin resmi kayitlarindan ANLAŞILMAKTADIR.

Özburun geçmiste böyle medeniyetlere ev sahibi yaptigi gibi yakin tarihimizde de kendisine düsen önemli görevleri yerine getirmis büyük bir beldedir. Osmanlilarin son dönemlerinde Çanakkale ve kurtulus savaslari sirasinda her aileden bir iki insan vatan savunmasinda sehit düsmüstür. 1500 yilinda ataerkil bir aile yapisina sahip olan özburunda nüfus sayisi 1800 hane sayisi ise 90 oldugu her ailede 20 ve daha fazla insan oldugu bursa sancak beyligi resmi kayitlarindan anlasilmaktadir. Özburunun o günkü ismi =ÖZDARUN= dur. Kurtulus savasi sirasinda ise afyon cephesinde yaralanan askerlerin tedavi merkezi özburun ulucamii (o günkü özburunun tek camii) hastane olarak kullanilmis ölenler bugünkü özburun kasaba mezarliginin kuzey bölgesine defnedilmistir bugün merhum olan vatandas ali çildir adli vatandas özburun belgeselinin çekimi sirasinda kendisinin yaralilari tasimak için kagni kolunda görevlendirildigini ve yukarida adi geçen mezarliga 1500 askerin sehit olup gömüldügünü kendi agzindan anlatmistir. (1997 yilinda).

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyemiz 1 Başkan, 10 memur, 17 daimi işçi ve 12 araç ile hizmet vermektedir.

Belediyemize bağlı Alabalık işletmesi ve Akaryakıt satış istasyonu bulunmaktadır.

MAHALLELERI[değiştir | kaynağı değiştir]

  • CAYBASI
  • ULUCAMI
  • BAHCELIEVLER
  • USKUDAR
  • SEHIRONU