MyISAM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MyISAM
Geliştirici(ler) Sun Microsystems
Platform Tüm platformlar
Tür Veri tabanı motoru
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi http://www.mysql.com

MyISAM, MySQL ilişkisel veri tabanı yönetim sisteminin kullandığı ön tanımlı kayıt motorudur. Öncülü ISAM kodu temel alınarak geliştirilen MyISAM birçok yararlı özelliğe sahiptir. Ne var ki, MySQL'in son sürümleri aktarım ve veri tutarlılığı kısıtlamaları desteği sunan ve yüksek eşgüdüm öngören InnoDB'yi yeğlemektedir.

Her MyISAM tablosu sabit disk üzerinde üç ayrı dosyada saklanır. Dosya adları tablo adıyla başlamakta ve dosya türünü belirten bir uzantıyla sonlanmaktadır. MySQL, tablo tanımlarını .frm dosyalarında saklar ancak bu dosya MyISAM motoruna değil sunucuya aittir. Veri dosyası .MYD (MYData), indeks dosyası .MYI (MYIndex) uzantılıdır.

InnoDB ile karşılaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. InnoDB, sistem göçmelerinde kayıt dosyalarını yeniden okuyup veri tabanını eski durumuna döndürebilmektedir. MyISAM ise bu işlemi gerçekleştirebilmek için değiştirilmiş tüm tabloları baştan sona taramalıdır. InnoDB'nin veri dosyalarının boyutuna bağlı olmaksızın çalışabilmesi onun büyük veritabanlarında yeğlenmesini zorunlu kılmaktadır.
  2. MyISAM, satır okuma ve yazma işlemlerini önbelleğe almak için işletim sistemine gerek duyarken InnoDB bu işlevi doğrudan motor bünyesinde görmektedir. InnoDB, kirli (değiştirilmiş) veri tabanı sayfalarını işletim sistemine hemen göndermemekte, bu durum zaman zaman hızlandırıcı bir etken olmaktadır.
  3. InnoDB, satırları ana anahtara göre sıralamakta, MyISAM ise bu satırları girildikleri sırada saklamaktadır. Satırların ana anahtara göre sıralanması MS SQL Server'ın "kümelenmiş indeksler" özelliğine ve Oracle'ın "indekse dayalı tablolar" tanımı ile uyumludur. Bu olgu, ana anahtarın ortak sorgularda sıkça geçtiği durumlarda kayda değer hız artışı sağlamaktadır. Örneğin, bir müşterinin banka kayıtları InnoDB'de müşteriye göre öbeklendirilirken MyISAM, son işlem zamanını kullanacaktır. Bu durumda, bir müşterinin banka hesabı geçmişini elde etmek InnoDB'nin daha az zamanını alır. Ne var ki, ana anahtarı kullanmayan ekleme sorguları InnoDB'nin veriyi birçok kez yeniden düzenlemesine neden olacak, bu da başarımı olumsuz etkileyecektir.
  4. InnoDB, sıkıştırma ve kısa satır biçimlerini desteklememektedir. Bu, kullanılan RAM miktarının artmasına yol açabilir.
  5. Tümüyle ACID uyumlu kiplerde çalıştırıldığında InnoDB, sabit diske birkaç aktarımda bir yazmalıdır. Bu, sabit diskin saniyede 200 güncelleme aktarımı kısıtlamasına takılmaktadır. Daha yüksek aktarım hızlarına gerek duyulan durumlarda önbellekli ve yedek pilli sabit disk denetleyicileri kullanılmalıdır. InnoDB, bu etkinin sorun yaratmayacağı kiplerde de çalıştırılabilmektedir. MyISAM'ın aktarım desteğinden yoksun olması bu tür bir sorunla karşılaşmasını engeller.
  6. MyISAM birçok web uygulamasında hala kullanılmaktadır. Bunun nedeni, MyISAM'ın veri tabanı erişimlerinin çoğunluğunun okuma işlemi gerektirdiği durumlarda InnoDB'ye oranla daha hızlı çalışmasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]