phpMyAdmin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

phpMyAdmin
PhpMyAdmin logo.png
PhpMyAdmin-main-tr.png
phpMyAdmin ana ekranı
Geliştirici(ler) phpMyAdmin Projesi
Tür Web tabanlı veritabanı yönetimi
Lisans GPL
Resmî sitesi http://www.phpmyadmin.net

phpMyAdmin, PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu bir araçtır. Başlıca kullanım amacı İnternet üzerinden MySQL veritabanı yönetimidir. Veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme/değiştirme/silme, alan ekleme/değiştirme/silme, SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri yapabilen ücretsiz bir yazılımdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

O tarihte Bilişim Teknolojileri danışmanı olan ve daha sonra Maguma yazılım şirketinin kurucusu olacak olan Tobias Ratschiller; 1998 yılında, Peter Kuppelwieser'in yazmış olduğu MySQL-Webadmin'den esinlenerek PHP tabanlı bir MySQL arayüzü geliştirmeye başladı. Zaman darlığı nedeniyle 2000 yılında bu projeyi ve özgün yazarı olduğu diğer projeyi (phpAdsNew) yarıda bıraktı.

İlk sürümünden kısa bir süre sonra büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini kazanan phpMyAdmin, zamanın en popüler PHP uygulamalarından biri haline gelmişti. Birçok Linux dağıtımında da bulunan bu ürünün gün geçtikçe sayısı artan yamalarının eşgüdümünün sağlanması amacıyla Marc Delisle, Loïc Chapeaux ve Olivier Müller'den oluşan bir geliştirici grubu SourceForge'te phpMyAdmin Projesini oluşturdular ve 2001 yılında geliştirme işini üstlendiler.

Başlıca sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünkü durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Halihazırda 62 farklı dili (desteklenen dillerin listesi) destekleyen yazılım phpMyAdmin Projesi çatısı altında Olivier Müller, Marc Delisle, Alexander M. Turek, Michal Čihař ve Garvin Hicking tarafından yürütülmektedir.

Benzer ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok benzer bir araç olan phpPgAdmin, PostgreSQL için benzer özellikler sunar. Başlangıçta phpMyAdmin'in bir kaynak ikizi olan bu araç şu anda tümüyle özgün bir yapıya sahiptir.

Microsoft SQL Server yönetimi için geliştirilmiş araç ise phpMSAdmin'dir. Bu ürün, tasarım ilkeleri itibarıyla phpMyAdmin'e benzese de tümüyle özgün bir kaynak koduna sahiptir.

MySQL veritabanı yönetimi için kuş tüyü hafifliğinde bir araç olan phpMinAdmin, phpMyAdmin'in tüm önemli özelliklerine sahip olmakla birlikte yalnızca bir PHP dosyasından oluşur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]