Navicat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Navicat
Orijinal yazar(lar) PremiumSoft CyberTech Ltd.
Geliştirici(ler) PremiumSoft CyberTech Ltd.
İlk yayınlanma 2002
İşletim sistemi Çapraz Platform
Erişilebilirlik Çoklu dil
Tür SQL Veri tabanı yönetim sistemi
Resmî sitesi navicat.com

Navicat, PremiumSoft CyberTech Ltd. tarafından MySQL, MariaDB, Oracle, SQLite, PostgreSQL ve Microsoft SQL Server için üretilen bir grafik veritabanı yönetimi ve geliştirme yazılımı serisidir. Explorer benzeri bir grafik kullanıcı arayüzüne sahiptir ve yerel ve uzak veritabanları için birden fazla veritabanı bağlantısını destekler. Tasarımı, veritabanı yöneticileri ve programcılardan, müşterilere hizmet eden ve iş ortaklarıyla bilgi paylaşan çeşitli işletmeler/şirketlere kadar çeşitli izleyicilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılır.[1][2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat'ın ilk sürümü 2001 yılında geliştirildi. İlk sürümün asıl hedefi MySQL kurulumlarını basitleştirmekti. 2008 yılında Navicat for MySQL yazılımı Hong Kong ICT 2008 Award of the Year, Best Business Grand Award ve Best Business (Product) Gold Award ödüllerini kazandı.[3]

Desteklenen platformlar ve diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat, çapraz platformlu bir araçtır ve Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux platformlarında çalışır. Kullanıcılar satın aldıklarında, yazılım için İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Japonca, Lehçe, Rusça, Portekizce, Korece, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince olan 11 dilden bir dil seçebilirler.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2002'de resmi olarak yayımlanan Navicat for MySQL'in Windows sürümü, PremiumSoft tarafından halka sunulan ilk ürün oldu. Şirket, sırasıyla Haziran ve Ekim 2003'te Mac OS X ve Linux işletim sisteminde MySQL için Navicat'ın iki ek sürümü piyasaya sürdü. Kasım 2013'te MariaDB'nin desteğini ekledi.[4][5] PremiumSoft Navicat serisini Ekim 2005'te Windows için PostgreSQL için Navicat'ı ve ardından Haziran 2006'da Mac OS X için piyasaya sürerek devam ettirdi. PosticSQL için Navicat'ın Linux sürümü Ağustos 2009'da 3 yıl sonrasına bırakılmayacaktı.[6] Ağustos ayında Navicat Ürün serisini daha da ilerletmeye ve Oracle topluluğuna dalıp Windows ve Mac için Navicat for Oracle oluşturmaya karar verdiler. Ertesi yılın ağustosunda Linux Platformu için bir sürümü takip ettiler. Navicat'ın Oracle sürümü, Dizin, Tablolar, Eşanlamlılar, Materyalleştirilmiş Görünüm, Tetikleyici, Sıra ve Tür, gibi en son Oracle nesnelerinin özelliklerini desteklemektedir.[7] The Oracle version of Navicat supports most of the latest Oracle objects features including Directory, Tablespace, Synonym, Materialized View, Trigger, Sequence, and Type, etc.[8][9] Navicat for SQLite, Windows ve Mac OS X için aynı anda Nisan 2009'da piyasaya sürüldü ve Linux sürümü aynı yılın Haziran ayında iki ay sonra yakında izledi.[10] Nisan 2010'da, Navicat Premium, Navicat Premium'un kullanılabilirliğini genişletmek için SQLite için Navicat sürüm 9'dan başlayarak başladı.[11] Navicat for SQL Server, Kasım 2010'da Windows platformu ve Mac OS X için piyasaya sürüldü. Ayrıca SQL Server sürümü Navicat'ın Premium sürümüne dahil edildi. Ocak 2011'de SQL Azure için destek eklendi.[12] MariaDB şu anda Navicat'ın desteklediği veritabanı listesine en yeni eklemedir. MariaDB için Navicat adı verilen yeni ürün satırı, Kasım 2013'te Windows, Mac OS X ve Linux için piyasaya çıktı. MariaDB veritabanı yönetimi için yerel bir ortam sağlar ve yeni depolama motorları, mikro saniye, sanal sütunlar gibi ek özellikleri destekler. Ayrıca, piyasaya çıkan MariaDB sürümü hem Navicat Premium hem de Navicat for MySQL'e dahil edildi.

Navicat Premium[değiştir | kaynağı değiştir]

PremiumSoft, 2009 yılında Navicat'ın tüm sürümlerini tek bir sürümde bir araya getiren Navicat yazılımını 2009'da piyasaya sürdü ve MySQL, Oracle ve PostgreSQL gibi farklı veritabanı türlerine eşzamanlı olarak bağlanarak kullanıcıların çapraz veritabanları arasında veri taşıma yapmalarını sağladı. Navicat Premium sürümü, Windows, Mac OS X ve Linux'a hizmet veren çapraz platform yönetimini de desteklemektedir. Navicat Premium'un SQLite veritabanının bağlantısını Navicat Premium'a ekleyen Navicat Premium sürüm 9 Nisan'da Navicat Premium'un MySQL, Oracle, PostgreSQL ve SQLite'e tek bir uygulamada bağlanmasını sağladı. Kasım 2010'da Microsoft SQL Server'a destek eklendi. Ocak 2011'de SQL Azure dahil edildi. Kasım 2013'te MariaDB'nin desteğini ekledi.[11][13]

Navicat Essentials[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat Essentials resmi olarak Kasım 2011'de piyasaya sürüldü. Bu, ticari kullanım için basit bir Navicat sürümüdür. Navicat'ın Essentials sürümleri, form görünümleri, kayıt süzme, görsel sorgu oluşturma, veri modelleme ve veri içe aktarma, dışa aktarma ve yedekleme seçenekleri gibi standart/kuruluş sürümlerinde bulunan birçok özelliği içermez.[14]

Navicat Data Modeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat Data Modeler Windows sürümü Mart 2012'de resmen çıkarıldı. Mac OS X ve Linux sürümü, Mayıs 2012 ve Haziran 2012'de çıktı. Bu, geliştiriciler için MySQL, SQL Server, Oracle, PostgreSQL ve Windows için veri modelleri oluşturmak için bağımsız bir üründür. Navicat Data Modeler, kullanıcıların görsel olarak veritabanı yapısını tasarlamalarına, ters/ileri mühendislik işlemlerini gerçekleştirmelerine, ODBC veri kaynaklarından tablo yapılarını içe aktarmalarına, dosyalara SQL dosyaları ve baskı modelleri üretmelerine imkân tanımaktadır. Haziran 2015'te MariaDB veritabanlarının desteğini ve çeşitli özellikleri ekledi. Model Dönüştürme, fiziksel/mantıksal/kavramsal model türleri ve Navicat Bulutu gibi özellikleri vardır.

Navicat iOS[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 2014'te PremiumSoft, Navicat iOS adlı yeni bir ürün yayınladı.[15] Nesne görüntüleyici ve tasarımcı, sorgu oluşturucu ve düzenleyici, Navicat Cloud,[16] sunucu monitörü vb. özelliklerle iOS için geliştirilmiş bir veritabanı yönetim aracıdır. MySQL, ilk sürümde desteklenmektedir. Ardından, Ocak 2015'te Navicat for PostgreSQL iOS sürümü yayınlandı.

Navicat Cloud İşbirliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat Cloud, kullanıcıların bağlantı ayarlarını, sorgularını, modellerini ve sanal gruplarını birden fazla platform ve cihazla senkronize etmesi için bir bulut hizmetidir. Bir kullanıcı, bağlantı ayarlarında, sorgularda ve modellerde işbirliği yapmak için projesini başkalarına paylaşabilir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat özellikleri şunlardır:

 • Görsel sorgu tasarlayıcı
 • SSH ve HTTP tüneli[2]
 • Veri ve yapı taşıma ve senkronizasyon
 • İçe aktarma, dışa aktarma ve veri yedekleme
 • Rapor tasarlayıcı
 • Görev zamanlaması ve sihirbaz aracı

İşletim sistemlerinde mevcut özelliklerde farklılıklar vardır.[17][18][19][20][21][22][23]

Navicat ayrıca Drizzle, OurDelta ve Percona gibi MySQL sürümleri ile de uyumludur.[17]

Navicat, Amazon RDS, Amazon Aurora, Amazon Redshift, SQL Azure, Oracle Cloud ve Google Cloud gibi Cloud Veritabanlarını desteklemektedir.[17][18][19][20][22][23]

Navicat Topluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Navicat Topluluğu Navicat kullanıcıları için soru göndermek, deneyim ve çözüm paylaşmak için esnek bir ortam sağlar. Forum tartışmaları, blog yazıları, öğretici video ve Wiki SSS içerir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Blane Warrene (22 Aralık 2004). "Navicat Review". ONLamp.com. 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 2. ^ a b Zachary Richley. "Navicat MySQL GUI Review". Splash Magazines. 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 3. ^ "Best Business Grand Award: PremiumSoft CyberTech Ltd. Navicat for MySQL". Hong Kong Computer Society. 2008. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 4. ^ "Navicat for MySQL release notes". Navicat. 2002 –14. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 5. ^ "NaviCat MySQL – MySQL Database Management Tools For Windows". Techmixer. 2009. 20 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 6. ^ "Navicat for PostgreSQL release notes". Navicat. 2008 –14. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 7. ^ "Navicat for Oracle release notes". Navicat. 2008 –14. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 8. ^ "Navicat for Oracle overview". Navicat. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 9. ^ "Navicat for Oracle – Oracle Administration Tools For Windows And Mac". Techmixer. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 10. ^ "Navicat for SQLite release notes". Navicat. 2010 –14. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 11. ^ a b "Navicat Premium release notes". Navicat. 2009 –14. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 12. ^ "Navicat for SQL server overview". Navicat. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 13. ^ "Navicat Premium – Cross Database Administrator Management Tool". Techmixer. 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 14. ^ "Navicat Essentials features". Navicat. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 15. ^ "Navicat iOS". Navicat. 7 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 16. ^ "Navicat Cloud". Navicat. 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 17. ^ a b c "Navicat for MySQL Feature Matrix". Navicat. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 18. ^ a b "Navicat for MariaDB Feature Matrix". Navicat. 22 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 19. ^ a b "Navicat for PostegreSQL Feature Matrix". Navicat. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 20. ^ a b "Navicat for Oracle Feature Matrix". Navicat. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 21. ^ "Navicat for SQLite Feature Matrix". Navicat. 22 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 22. ^ a b "Navicat for SQL Server Feature Matrix". Navicat. 22 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 
 23. ^ a b "Navicat Premium Feature Matrix". Navicat. 24 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2014. 

Harici Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]