Murat İlkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Murat İlkan
Genel bilgiler
Doğum 1971 (49-50 yaşında)
İzmir, Türkiye
Tarzlar Progresif metal
Resmî site www.muratilkan.com

Murat İlkan (d. 8 Temmuz 1971), Türk müzisyen. Türk heavy metal grubu Pentagram'ın vokalisti olarak tanınır.

1971'de İzmir Karşıyaka'da doğdu. İlkokulu Hakimiyeti Milliye (Ulusal Egemenlik) İlkokulu'nda, Ortaokulu İzmir Fatih Koleji'nde bitirdi. Bu süre içinde İzmir Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'ne devam etti. 1986'da İstanbul'a taşındı. Kadıköy Kenan Evren Lisesi'ni bitirdi.

Şefik Şekeroğlu, Adnan Polge, Belkıs Aran ve Ayşegül Sabuncu'dan özel şan dersleri aldı. Klasik Batı Müziği ve Klasik Türk müziği korolarında yer aldı, konserler verdi. 1987'de Sawdust grubunu kurdu. Toplulukla konserler verdi. TRT Altın Anten ve Kuşadası Altın Güvercin yarışmalarında dereceler aldı. Cherokee adlı grupla dört yıl çeşitli kulüplerde çalıştı.

1995'te Pentagram'a katıldı. Grubun Anatolia, Popçular Dışarı, Unspoken, Bir ve 1987 albümlerinde vokalistlik yaptı.

2004 yılında Cem Köksal'ın Set Me Free!! albümünde de vokalleri üstlendi.

21.05.2010 tarihinde, kendisine MS teşhisi koyulması nedeniyle gruptan ayrılma ve "Murat İlkan Akustik" adında solo bir projeyle müziğe devam etme kararı aldığını açıkladı.

2013 yılının son günlerinde Fanus adlı solo albümü yayımlandı.

2015 yılının ilk ayında Takıntı grubunun Buhran adlı şarkısında konuk sanatçı olarak yer aldı. Yine 2015 yılında İstanbullu senfonik death/folk metal grubu Khepra'nın ilk albümünün açılış parçası olan Atra Hasis'te konuk sanatçı olarak yer aldı.

2016 yılında Metin Türkcan'ın Vakti Geldi albümünde Rüya adlı şarkıyı seslendirdi. Yine 2016 yılında Selim Işık'ın Tutunamayan albümünde Ufaktı Sistem adlı şarkıyı seslendirdi.

2017 yılından itibaren yeniden Pentagram'la birlikte sahne almaya başladı.