Muhammed Vahid Hasan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhammed Vahid Hasan

Muhammed Vahid Hasan (d. 3 Ocak 1953, Malé), Maldivler eski Cumhurbaşkanı ve Maldivler Millî Savunma Kuvvetleri Başkomutanı olan politikacı. Muhammed Naşid'in istifası üzerine 7 Şubat 2012 tarihinde devlet başkalığı görevine başladı. 2008'den 2012'ye kadar Maldivler'de seçilen ilk Devlet Başkanı Yardımcısı olarak görev yaptı. UNICEF'in Kıdemli Üyesi oldu ve Birleşmiş Milletler için çalıştı. Muhammed Vahid Hasan, Stanford Üniversitesi'nden doktora alan ilk Maldivlilerden birisidir. Vahid, 7 Şubat 2012 tarihinde Maldivler Devlet Başkanı olarak yemin etti.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerde Vahid Hasan'a, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde eğitim fırsatı verildi. İngilizce dil lisansını tamamladı. Ayrıca, İngilizce öğretmek için bir diploma aldı. 1978 yılında ise, Vahid Stanford Üniversitesi için tam burs kazandı. Bir yıl içinde Stanford Üniversitesi School Eğitim Planlama alanında yüksek lisansını tamamlayarak ve Maldivler'e geri döndü. Ancak, 1982 yılında, Vaid eğitimine devam etmek için Stanford'a dönmeyi seçti. 1985 yılında Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans aldı ve 1987 yılında Felsefe doktorası alan ilk Maldivlilerden biri oldu.

Birleşmiş Milletler kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Waheed, UNICEF'in Güney Asya, Afganistan, Yemen, Makedonya, Karadağ ve Türkmenistan başkanlığını yaptı ancak eleştirmenler kendisinin Birleşmiş Milletler'de görev yaptığı müddetçe çalışmadığı söylemektedirler.

Siyasi görevi
Önce gelen
İbrahim Muhammed Didi
Maldivler Devlet Başkan Yardımcısı
2008–2012
Sonra gelen
Muhammed Vahid Din
Önce gelen
Muhammed Naşid
Maldivler Devlet Başkanı
2012–2013
Sonra gelen
Abdulla Yameen