Muhammed Naşid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Muhammed Naşid, 2009

Muhammed Naşid (d. 17 Mayıs 1967), Maldivli bir politikacı. Maldivler'in eski devlet başkanıdır. Naşid, Maldivler Demokratik Partisi'nin kurucusu olan ve oylamada ikinci turda uzun süredir Cumhurbaşkanı olan Mamun Abdül Gayyum'u geçerek, Ekim 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı oldu. 11 Kasım 2008 tarihinde Devlet Başkanı olarak yeni görevi için and içti.

Muhammed Naşid Malé Parlamentosu'nun eski bir üyesidir. Eski Cumhurbaşkanı Mamun Abdül Gayyum ve onun politikalarını her fırsatta eleştirmiştir. Hatta hükümete yaptığı eleştiri nedeniyle tutuklandı ve birkaç kez mahkûm edildi. Maldiv hükümetinin 1989 genel seçimlerinin hileli olduğunu iddia etmiştir.

Muhammed Naşid Hint Okyanusu ile Star ve Key şirketinin (GCSK) sahibidir.

İsitifası[değiştir | kaynağı değiştir]

Naşid'in önde gelen bir yargıcın tutuklanması emrini vermesinin ardından ülkede protesto gösterileri başladı. Ağır Ceza Mahkemesi Başyargıcı Abdulla Muhammed, hükümeti eleştiren bir kişinin tutuklanmasının yasa dışı olduğuna hükmederek, bu kişiyi serbest bırakmasının ardından Naşid'in emriyle tutuklandı. Hükümet, başyargıcı siyasi taraf tutmak ve yolsuzlukla suçlamıştı.

Hapis kararı[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Mart 2015 tarihinde, Eski Maldivler cumhurbaşkanı Muhammed Naşid terör suçundan mahkûm edilerek on üç yıl hapse mahkûm edildi. Male'de görülen davada hâkim, olayı mahkeme başkanının "kaçırılması ve içeriye atılmasını" terörizm olarak tanımladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Mamun Abdül Gayyum
Maldivler Devlet Başkanı
2008-2012
Sonra gelen
Muhammed Vahid Hasan