Muhammed Naşid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mohamed Nasheed, 2009

Mohamed Nasheed (d. 17 Mayıs 1967), Maldivli bir politikacı. Maldivler'in eski devlet başkanıdır. Mohamed Nasheed Maldiv Demokrat Partisi'nin kurucusu olan ve oylamada ikinci turda uzun süredir Cumhurbaşkanı olan Mamun Abdül Gayyum'u yenerek Ekim 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı oldu. 11 Kasım 2008 tarihinde Devlet Başkanı olarak yeni görevi için and içti.

Mohamed Nasheed Malé için Parlamento eski bir üyesidir. Eski Cumhurbaşkanı Maumoon Abdul Gayoom ve onun politikalarını her fırsatta eleştirmiştir. Hatta hükümete yaptığı eleştiri nedeniyle tutuklandı ve birkaç kez mahkûm edildi. Maldiv hükümetinin 1989 genel seçimlerinin hileli olduğunu iddia etmiştir.

Mohamed Nasheed Hint Okyanusu ile Star ve Key şirketinin (GCSK) sahibidir.

İsitifası[değiştir | kaynağı değiştir]

Naşid'in önde gelen bir yargıcın tutuklanması emrini vermesinin ardından ülkede protesto gösterileri başladı. Ağır Ceza Mahkemesi Başyargıcı Abdulla Muhammed, hükümeti eleştiren bir kişinin tutuklanmasının yasa dışı olduğuna hükmederek, bu kişiyi serbest bırakmasının ardından Naşid'in emriyle tutuklandı. Hükümet, başyargıcı siyasi taraf tutmak ve yolsuzlukla suçlamıştı.

Hapis kararı[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Mart 2015 tarihinde, Eski Maldiv Cumhurbaşkanı Muhammed Naşid terör suçundan mahkum edilerek on üç yıl hapse mahkum edildi. Male'de görülen davada hâkim, olayı mahkeme başkanının "kaçırılması ve içeriye atılmasını" terörizm olarak tanımladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Mamun Abdül Gayyum
Maldivler Cumhurbaşkanı
2008–2012
Sonra gelen
Muhammed Vahid Hasan