Muhammed Naşid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhammed Naşid, 2022

Muhammed Naşid (Maldivce: މުހައްމަދު ނަޝީދު) (d. 17 Mayıs 1967), Maldivli bir politikacı. Naşid, Asya ada ülkesi Maldivler'in eski devlet başkanıdır. Naşid, Maldivler Demokratik Partisi'nin kurucusu olan ve oylamada ikinci turda uzun süredir cumhurbaşkanı olan Mamun Abdül Gayyum'u geçerek, Ekim 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı oldu. 11 Kasım 2008 tarihinde devlet başkanı olarak yeni görevi için and içti.

Muhammed Naşid, Malé Parlamentosu'nun eski bir üyesidir. Eski Cumhurbaşkanı Mamun Abdül Gayyum ve onun politikalarını her fırsatta eleştirmiştir. Hatta hükûmete yaptığı eleştiri nedeniyle tutuklandı ve birkaç kez mahkûm edildi. Maldiv hükûmetinin 1989 genel seçimlerinin hileli olduğunu iddia etmiştir.

Muhammed Naşid, Hint Okyanusu ile Star ve Key şirketinin (GCSK) sahibidir.

İstifası[değiştir | kaynağı değiştir]

Naşid'in önde gelen bir yargıcın tutuklanması emrini vermesinin ardından ülkede protesto gösterileri başladı. Ağır Ceza Mahkemesi Başyargıcı Abdulla Muhammed, hükûmeti eleştiren bir kişinin tutuklanmasının yasa dışı olduğuna hükmederek, bu kişiyi serbest bırakmasının ardından Naşid'in emriyle tutuklandı. Hükûmet, başyargıcı siyasi taraf tutmak ve yolsuzlukla suçlamıştı.

Hapis kararı[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Mart 2015 tarihinde, Eski Maldivler cumhurbaşkanı Muhammed Naşid terör suçundan mahkûm edilerek on üç yıl hapse mahkûm edildi. Male'de görülen davada hâkim, olayı mahkeme başkanının "kaçırılması ve içeriye atılmasını" terörizm olarak tanımladı.[1] Uluslararası Af Örgütü mahkumiyeti "siyasi gerekçeli" olarak nitelendirdi ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı "duruşma sırasında uygun cezai prosedürlerin açıkça eksikliğinden" endişesini dile getirdi.

2016 yılında tıbbi tedavi için gittiği Birleşik Krallık'a sığınma hakkı verildi. 29 Haziran 2018'de, yasal engelleri gerekçe göstererek ülkenin cumhurbaşkanlığı seçimlerine itiraz etme planlarından vazgeçti. Seçim Komisyonu'nun bir parti ön anketindeki zaferini reddetme kararının yasadışı olduğunu söyledi ve yetkinin yaptırım uygulanmasını talep etti. Partisinin adayı İbrahim Solih'in 2018'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından Naşid, MDP'yi ertesi yıl yapılan parlamento seçimlerinde zaferle ayrıldı ve ardından parlamento başkanı olarak göreve başladığı Maldivler'e döndü.

6 Mayıs 2021 tarihinde evine yakın bir noktada kendisine düzenlenen bombalı suikast girişiminden ağır yaralı olarak kurtulmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2015. 
  2. ^ "Eski devlet başkanı Naşid'e suikast girişimi". 9 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Mamun Abdül Gayyum
Maldivler Devlet Başkanı
2008-2012
Sonra gelen
Muhammed Vahid Hasan