Abdulla Yameen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdulla Yameen Abdul Gayum (2014)

Abdulla Yameen Abdul Gayum (Maldivce: އަބްދުﷲ ޔާމީން އަބްދުލް ގައްޔޫމް), (d. 1959, Malé), Maldivli siyasetçi. Yameen, Asya kıtasına bağlı ada ülkesi olan Maldivler'de 2016 yılından bu yana devlet başkanlığı makamında bulunmaktadır.

Azınlık Halk Meclisi Lideridir. 1993 yılından itibaren dört dönem Parlamentonun seçilmiş bir üyesi olmakla beraber, Güney Miladhunmadulu ve Mulaku'yu seçimde temsil etmiştir.

28 Eylül 2015 tarihinde Yameen'in de içerisinde bulunduğu teknede patlama meydana gelmiş, söz konusu patlamayı Yameen herhangi bir yaralanma yaşamadan atlatmıştır. Yaşanan bu gelişmelerin ardından dönemin devlet başkanı yardımcılığı görevinde bulunan Ahmed Adeeb, kendisine suikast yapmakla suçlanarak görevden alınmış ve tutuklanmıştır. Bu gelişmelerin ardından ülkede 30 gün boyunca olağanüstü hal ilan eden Yameen, olağanüstü hali yedi günün ardından kaldırmıştır.[1][2]

17 Kasım 2013 tarihinde başlayan görevi, 17 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Söz konusu tarihte 23 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde İbrahim Muhammed Salih rakibi Yameen'i geride bırakarak ülkenin yeni devlet başkanı olarak seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Muhammed Vahid Hasan
Maldivler Devlet Başkanı
2013–2018
Sonra gelen
İbrahim Muhammed Salih