Muaz el-Hatib

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Muaz el Hatib sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Şeyh Ahmed Muaz el_Hatip

Şeyh Ahmed Muaz el Hatib (Arapça:الشيخ أحمد معاذ آل خطيب, d. 1960, Şam), Suriye Devrimi Muhalefet Güçleri Koalisyonu'nun eski başkanı ve Suriyeli eski bir din adamı. Eski Emevi Camii İmamı ve Sünni Müslüman Araptır.

11 Kasım 2012'de, Suriye muhalefeti'nin Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirdiği "Suriye İçin" adlı toplantıda kurulan, Suriye Devrimi Muhalefet Güçleri Koalisyonu başkanı seçilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatib, başlangıçta jeofizik okudu. Royal Dutch Shell'in Suriye bölümünde ülkedeki diğer benzin şirketlerinde bir mühendis ve petrol mühendisliği müdürü olarak çalışarak altı yıl geçirdi. Ayrıca Suriye Geological Society ve Psikolojik Bilim Suriye Derneği üyesidir ve Kentleşme İslam Derneği başkanı oldu. Eski imam olarak onun durumu ona Suriye'nin Sünni dini kuruluşunda önemli bir şahsiyeti yapmıştır. Hatib İslam Medeniyeti Derneğini kurdu ve Şam'da Hollanda Enstitüsü Şeyh Bedreddin el-Din el-Hüsnü şeriatı (İslam Hukuku) öğretti. Muaz el Hatib Bosna-Hersek, Hollanda, Nijerya, Türkiye, İngiltere ve ABD dahil olmak üzere, öğretmek için uluslararası seyahatler yaptı.

Siyasi görevi
Yeni makam Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı
2012–2013
Sonra gelen
George Sabra
Geçici