Gassan Hitto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasan Hito, 2013

Hasan Hito (d. 1963), Suriye muhalefeti ve Ulusal Koalisyonu tarafından kurulan geçici hükümetin ilk Başbakanıdır.[1] Kürt bir ailenin çocuğu olarak Şam'da doğudu ve 1980 yılında Suriye'yi terkederek ABD'ye gitti. Amerikan vatandaşlığına geçti ve bir bilgi teknolojisi yönetici olarak çalıştı. Gassan Hitto yakın zamana kadar Texas'da yaşamıştır. 2012 yılında Türkiye'ye taşındı. Eski Suriye Arap Cumhuriyeti Tarım Bakanı olan Esad Mustafa'ya karşı bir farkla 18 Mart 2013 tarihinde başbakan seçildi.

Hitto, matematik ve bilgisayar bilimlerinde derece ile 1989 yılında Indianapolis Indiana Üniversitesi-Purdue Üniversitesi'nden mezun oldu. Aynı zamanda 1994 yılında Indiana Wesleyan Üniversitesi'nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı derecesi almıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitto, yıllardır ABD'de yaşayan eski bir iş adamı olarak Suriye Muhalefetine katılmadan önce, 2001-2012 yılları arası Inovar adlı bir elektronik firması ile çalıştı.

Hitto, Suzanne Hitto adlı bir Amerikalı öğretmen ile evli olup dört çocuk sahibidir. Çocuklarının hepsi Amerika Birleşik Devletleri doğumludur. Gassan Hitto teknoloji sektöründe çalıştı ve İslami Hizmetler Vakfı (ISF) tarafından 1989 yılında kurulan özel okul Parlak Ufuklar Akademisini desteklemiştir. Hitto, Müslümanlara hukuki yardım vermek için 11 Eylül saldırılarından sonra oluşturulan Amerika'nın Müslüman Yasal Fonu'nun kurucu üyesidir.

Hitto, BBC'ye göre, başbakanlık için atılan 48 oyun 35'ini almıştır.

8 Temmuz 2013 tarihinde görevinden istifa ettiği açıkladı.[2] 14 Eylül 2013'te görevi devretti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Yeni makam Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başbakanı
Vekaleten

2013
Sonra gelen
Ahmed Tumeh