Muâz bin Cebel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sahabe
Muâz bin Cebel
Arapçaمعاذ بن جبل
معاذ بن جبل.png
Doğum 605
Medine
Ölüm 640
Remle
(günümüzde Ürdün)
Din İslam
Muâz bin Cebel'in Ürdün'deki türbesi

Muâz bin Cebel (Arapça: مُعَاذْ بِنْ جَبَلْ) (d. 605, Medine - 640, Remle), Sahabi ve fıkıh bilgini. Ayrıca İslam Peygamberi’nin vahiy kâtiblerinden birisidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Muâz bin Cebel, Akabe Biati’nde İslam Peygamberi’ne biat etmiş, Bedir ve Uhud savaşlarına katılmıştır.[1]

Adı 'Muâz bin Cebel bin Amr bin Evs bin Âbid bin Adiy bin Ka’b el-Ensârî' olup Medine'nin Hazrec ailesindendir. 18 yaşındayken İkinci Akabe Biatı'nda Müslüman olmuştur. Hicret zamanında evini Abdullah bin Mesud ve Cafer-i Tayyar ile paylaşmıştır. Bedir, Uhud, Hendek, Beni Kureyza muharebelerine ve Hayber’in fethine katılmıştı. Mekke’nin fethinde de bulundu. Bundan sonra yapılan Huneyn Muharebesi sırasında Peygamber tarafından Mekke'ye vekil yönetici olarak atandı ve halka Kur’an öğretmesini, dinî esasları anlatmasını emretti. Bu vazifesini yapıp Medine’ye döndükten sonra da Kur’an ve din bilgilerini öğretmeye devam etti. Ardından Yemen valisi oldu. Bu ülkeye gidişinde bizzat peygamber tarafından uğurlandı. Bu uğurlama sırasında aralarında geçen diyalog fıkıh biliminde içtihat kavramının ilk defa anıldığı diyalog olmasının yanı sıra İslam bilginlerinin sorun çözmede nasıl bir yol izleyeceklerini göstermesi açısından önemlidir.

Muâz bin Cebel, uzun zaman Yemen valiliğinde bulundu. Peygamberin vefat haberini burada aldı. Daha sonra Mekke’ye dönerek ilk halife Ebu Bekir’in şûra meclisinde görev aldı. Bu sırada Suriye’deki savaşlara ve tebliğ faaliyetlerine katıldı. Filistin taraflarında zekât memuru ve Kur'an eğitmeni olarak görev yaparken Kudüs ile Remle şehirleri arasında veba hastalığından 36 yaşında hayatını kaybetti.

Muâz bin Cebel, İslam fıkıh tarihinde hakkında açıkça hüküm bulunmayan konularda rey ile hükmetmeyi ilk defa kullanan ve ileride kurulacak Irak Ekolü’nün yolunu açan sahabîdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]