Pierre de Coubertin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pierre de Coubertin
Baron Pierre Fredy de Coubertin
Doğum1 Ocak 1863 (1863-01-01)
Paris, İkinci Fransa İmparatorluğu
Ölüm2 Eylül 1937 (74 yaşında)
Cenevre
MilliyetFransız
MeslekTarihçi, pedagog, sporcu
İmza

Pierre de Coubertin (1 Ocak 1863 - 2 Eylül 1937), Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu. Modern Olimpiyat Oyunları'nın kurucusudur.[1]

İtalyan kökenli ve aristokrat bir Fransız ailesinin çocuğu olarak 1863’de Paris’te doğdu. İngiliz ve Amerikan okullarındaki eğitim sistemini inceleme fırsatı buldu. Bu onun eğitim anlayışının gelişmesine ve ülkelerdeki değişik sistemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını görmesine sebep oldu. Alman orduları karşısında Fransa'nın bozguna uğrama nedenini Fransız gençliğinin fiziksel olarak iyi yetişmemesine bağladı.

Antik oyunların yapıldığı Olympia antik kentinin o dönemde açığa çıkarılmasından doğan eski oyunlara genel ilgi onu da yakından ilgilendirdi. Oyunların yeniden başlatılması fikrini planlamaya başladı.

Bu planlarını açıklamak için 23 Haziran 1894 günü Paris, Sorbonne'da bir kongre organize etti. Bu kongrede oyunların tekrar başlatılmasını teklif etti. Kongre sonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kuruldu ve Pierre de Coubertin genel sekreter oldu. Pierre de Coubertin'in baron unvanı da vardır.

De Coubertin, 1937 yılında Cenevre'de ölene dek IOC'nin onursal başkanı olarak kaldı. Öldükten sonra komitenin genel merkezinin bulunduğu Lozan'da gömüldü.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pierre de Coubertin: Visionary and Founder of the Modern Olympics" (İngilizce). International Olympic Committee. 9 Kasım 2020. 24 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021. 
  2. ^ "Pierre, baron de Coubertin | Biography, Olympics, & Facts" (İngilizce). Encyclopedia Britannica. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021.