mkdir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

mkdir (make directory) yeni bir dizin oluşturmak için Unix, DOS, OS/2 ve Microsoft Windows işletim sistemlerinde kulanılan bir komutudur. Windows dizgelerde mkdir yerine md kullanılır.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanımı şu şekildedir:

mkdir dizin_adı

dizin_adı yazan yere oluşturulmasını istediğiniz dizinin adını yazın. Yukarıda yazıldığı gibi (ör. normal kullanımı) kullanıldığında yeni dizin şu anki dizinin içinde oluşturulur. Unix'te çoklu dizinler belirtilebilir, ve mkdir hepsini oluşturmaya çalışır.

Seçenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Unix ve beneri işletim sistemlerinde, mkdir şu seçenekleri alır. En yaygın 3 seçenek şunlardır:

  • -p: (--parents) Eğer yoksa, gerekli üst dizinleri de oluşturur. Eğer bu dizinler zaten varsa bir hata iletisi göstermez.
  • -v: (--verbose) Oluşturulan her dizini ekranda gösterir. Çoğunlukla -p ile birlikte kullanılır.
  • -m: Oluşturulan dizinin, erişim izinlerini belirler. Erişim izinleri sayısal olarak belirtilmelidir. Bakınız : chmod

-p genellikle mkdir ile iç içe karışık dizinler oluşturulurken kullanılır, dizin oluşturulurken belirtilen üst dizinin zaten var olup, olmadığı önemli değildir. -m genellikle kabuk betikleri tarafından geçici dizinlerin erişime engellenmesinde kullanılır.

-p nin kullanılmasına bir örnek:

mkdir -p /geçici/a/b/c

Eğer /geçici/a dizini zaten varsa fakat /geçici/a/b dizini yoksa, mkdir , /geçici/a/b 'yi oluşturduktan sonra /geçici/a/b/c dizinini oluşturulur.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Unix'in önceki sürümlerinde (BSD 4.1 öncesinde) bu komut yoktu. Onun yerine dizinler mknod() ile oluşturuluyordu ve iç içe olan dizinler tek tek yapılıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]