Finger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Finger, İngilizce'de kelime anlamı parmak demektir.

Kişinin çalıştığı kurumun makinesini sorgulamak için finger anahtar@kurumun makinası komutu kullanılır. Bunun için o kişinin sisteme kayıtlı olması sistemde 'finger' deamon'un çalışıyor olması gereklidir. Anahtar'in kişinin adı, soyadı gibi belirleyici bir kelime olmasında yarar vardır.

Bir ağ ortamında, mümkün olan en tepedeki makineyi sorgulamak gerekir. 'finger' sistemdeki var olan çeşitli bilgileri okur. Kullanıcının, bu programın okuyacağı bazı kütükleri hazırlayıp gerekli bilgileri bırakmasının anlamı vardır (örneğin, ev telefon numarası, izin tarihleri gibi). Bunlar '.plan' ve '.project' gibi dosyalara konabilir.

Finger yoluyla fiyatları, ve başka bilgileri otamatik olarak sunabilirsiniz. Örneğin, finger dolar@tcmb.gov.tr komutu o günkü doların değerini size iletecektir. finger links@noc.net.tr komutu ise TR-NET merkezindeki hatların çalışma durumunu gösterecektir.

'finger' komutu Marc Van Heyningen tarafından yazılmıştır.İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber güvenlik sebeplerinden ötürü 'finger' komutunu çalıştıran pek site kalmamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]