Miz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Miz
Doğum adı Watanabe Mizuki
Doğum 6 Mart 1981 (1981-03-06) (37 yaşında)
Kitami, Hokkaidō, Japonya
Tarzlar J-Rock, J-Pop
Etkin yılları 2003-günümüz
Müzik şirketi Victor Entertainment, Reactive Songs Int., Scandinavian Songs

Miz (Watanabe Mizuki, 渡辺みづき), Japonya'da doğmuş olan bir pop/rock şarkıcısı. 6 Mart 1981'de doğdu ve şu anda İsviçre ve Japonya'da müzik kariyerine devam etmekte. Birçok şarkısını Japonya'da yayınlasa da kendine merkez olarak İsviçre'deki Gotland isili küçük bir adayı seçti. Videolarını, fotoğraf çekimlerini ve kayıtlarını Gotland'da yapar.

Profil[değiştir | kaynağı değiştir]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok genç yaşlarda, Miz müziğe büyük bir ilgisi ve yeteneği olduğunu keşfetti.Miz her zaman radyoda duyduğu şarkıcılardan biri olmak istedi, fakat Hokkaidō gibi kırsal bir alanda, onun için pek az fırsat vardı.Lisede Miz'in en büyük hobilerinden biri yerel güzellik salonuna gitmekti.Düzenli gelen bir müşteri olduğu için güzellik salonu yöneticisiyle bir süre sonra iyi arkadaş oldular.

Bu zamanlarda bir idol yarışması başlamıştı, yarışmanın posterleri ise tüm japonya'daki 20000'den fazla güzellik salonuna asılmıştı.Miz'in sürekli kendi salonundaki postere baktığını fark eden salon yöneticisi, miz'i yarışmaya sokmaya karar verdi.Yarışmaya yüzlerce insan katıldı, fakat yarışmayı miz kazandı.

Yarışmada birinci olduktan sonra hemen hayatındaki diğer planları erteledi, ve müzik hayallerini kovalamaya başladı.Liseden mezun olduktan sonra Tokyo'ya taşındı ve kısa bir süre sonra Universal Victor ile anlaştı.Bir sahne isminin yönetiminde I WİLL isimli ilk çıkış parçasını yayınladı.Bunu izleyerek "Ambition" isimli diğer bir parça daha yayınladı, fakat bundan sonra ondan daha fazla parça yayınlaması istenmedi.İki parçayı da pek çok Japon cd mağazasında bugün bulmak mümkün değildir.

Ambition'ın yayınlanmasından sonra kısa kariyeri sona erdi.Fakat miz vazgeçmedi.Stüdyoda şarkı dersleri almaya devam etti ve sonunda bir yazarın yardımıyla bir bant kaydı hazırladı.Kısa süre içerisinde, Tord Backstrom adında bir yapımcıyla tanıştı.

Tord Backstrom isviçreli bir yazar tarafından yazılan bir şarkıyı söyleyebilecek birini arıyordu, ve araştırırken, miz'i buldu.Hemen miz'de bir yıldız olmak için gerekli özelliklerin bulunduğunu anladı.2003 yılında miz yaratıcı takımla buluşmak için isviçre'ye gitti.Takım onunla ilk karşılaşmasında çok şaşırdı, miz'in japon olup olmadığı kousunda bile emin değillerdi. Çünkü İngilizceyi çok iyi konuşuyordu, normal bir japondan daha iyi, ve insanları kucaklamaktan hoşlanıyordu(normalde japon kadınları kendi özel alanlarını korurlar)!

Önce isveççe müzik yapmayı düşündüler.İsveççe çıkış şarkısı, Waiting, kısa süre sonra onu listelerde 8 numaraya taşıdı.Bir süre sonra bir albüm de çıkardı.Story Untold sahneyle 22 Eylül 2004'te buluştu.Story Untold, 10 tane İngilizce şarkı içeriyordu.

Aynı zamanda, başka parçalar da yayınladı.Japonca yeniden çıkış parçası New Day'i aynı yıl yayınladı.Bu zamanlarda J-Pop'un en büyük isimleri yüksek perdeden söyleyen, genizsel sese sahip şarkıcılardı.Bu miz için bir sorun değildi.Yeni bir yüzle japonya'da yeni bir çıkış yaptı ve indanlar onun zengin ve güçlü sesine aşık olduklarını hissettiler.New Day Oricon listesinde 20. sıraya yerleşti.İlk japonca albümü olan Say İt's Forever'ın reklamını yapmak için miz diğer yerel ve yabancı şarkıcılarla birlikte Channel-V'ın düzenlediği Tayvan'daki konsere katıldı.Bu konserde 3 şarkı söyledi, New Day, Waiting for, ve Say It's Forever.Aynı zamanda, bu kısa ziyaretinde kendini halka daha fazla tanıtmak için AIUEO'da bir şova katıldı, ve görünüşe göre bu şovun sponsoru büyük japonya çıkışını yapmadan önce onun arkadaşıydı.O yıl Tayvan'daki en popüler Japon şarkıcılardan biri oldu.

O günden beri, miz bugüne kadar durmadan hep müziklerini yayınladı.Orijinal japonca şarkılarının çoğunun sözlerini kendisi yazar, ve İngilizcesi gittikçe akıcılaşıyor, çok yakında miz kendi İngilizce şarkılarını da yazabilecek.

Şubat 2006'da 2. albümü Mizrock'u yayınladıktan sonra, miz uzun bir süre ortadan kayboldu.Mayıs 2007'de ise resmi websitesinde yeni bir albümün temmuzda yayınlanacağını duyurdu.ORICON ve Tower Records gibi diğer web siteleri de Good bye, yesterday isimli bir mini-albümün "Mizrock" adı altında yayınlanacağını doğruladı.Bu albümle birlikte miz Victor Interactive'den Nayutawave Records'a geçti.

Haziran 2007'de Good bye, yesterday albümünden Good bye, yesterday isimli parça Romeo X Juliet isimli popüler animede 2. kapanış şarkısı olarak kullanıldı.

Ekim 2007'de Best Friend isimli bir parça yayınladı ve Şubat 2008'de yayınlanmak üzere Thank You isimli bir parça hazırladı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mizuki Watanabe Parçaları

  * I WILL (18 Haziran 1999)
  * Ambition (24 Kasım 1999)

İsveççe Parçaları

  * Waiting (13 Eylül 2004)

İsveççe Albümleri

  * Story Untold (22 Eylül 2004)
  * Story Untold - İkinci Baskı (19 Kasım 2004)

Japonca Parçaları

  * New Day (18 Şubat 2004)
  * Waiting For (21 Temmuz 2004)
  * In the Sky (3 Ağustos 2005)
  * Backseat Baby (30 Kasım 2005)
  * Bittersweet (25 Ocak 2006)
  * Best Friend (24 Ekim 2007) Mizrock
  * Thank You xxx (20 Şubat 2008) Mizrock

Japonca Albümleri

  * Say It's Forever (21 Ağustos 2004)
  * Dreams (9 Mart 2005)
  * Mizrock (22 Şubat 2006)

Japonca mini-albümleri

  * Good bye, yesterday (25 Temmuz 2007) Mizrock Romeo×Juliet 2. kapanış şarkısı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]