J-Rock

Vikipedi, özgür ansiklopedi

J-Rock (Japon Rock) Japonya'da ortaya çıkmış rock müziğin bir türüdür. Japon kültürünün etkisindedir.

J-Rock, genel anlayış olarak Visual kei akımına dahildir. J-Rock grupları sıra dışı makyaj-saç şekilleri ve anime tarzda parlak sahne kıyafetleriyle tanınır. J-Rock'ın erkek müzisyenleri çoğunlukla dişisel bir görüntü tercih ederler.

Müzikal özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

J-Rock, Japon müziğine ait ezgiler ve bu kültürün özelliklerini taşır. Visual kei akımından doğrudan olmasa da çoğunlukla etkilenir ve bu akımın özellikleriyle paraleldir.

Kökenler[değiştir | kaynağı değiştir]

J-Rock, (ilk ismiyle Psychedelic Rock (düşsel rock)) 1960'lı yıllarda Amerika ve Britanya rock tarzına karşı oluşturulan bir akımdır. Bu yıllarda özellikle Japon gençlerinin politik görüşlerini yansıtır. 1970'li yıllara gelindiğinde ise Japon şarkıcı-sözyazarı Kazuki Tomokawa ve Kan Mikami ile tekrar popüler olur. Magical Power Mako ile beraber de yöresel rock şeklini (J-Rock) alır. 1980'lerin sonlarında ise Japon grup X-Japan'ın öncülüğünde Visual kei akımı ortaya çıkar. Visual kei rock tarzında olmasa da Japonya'da Rock ve Pop müziği büyük ölçüde etkiler ve J-Rock'ın bir parçası haline gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]