Mitsubishi ASX

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Otomobil Modeli
Genel Bakış
Üretici Mitsubishi
Üretim yıl(lar)ı

2010'dan

günümüze
Montaj ASX
Gövde ve Şasi
Benzerleri Nissan Qashqai
Kia Sportage

Japon üretici Mitsubishi'nin üretmekte olduğu bir araç.

Mitsubishi’nin hafif-arazi modeli ASX, Türkiye'de ilk olarak 1.6 litrelik benzinli motorla satışa sunulmuştur.

ASX, benzinli bir araç olmamasına rağmen MIVEC motor ve Cleartec teknolojisi sayesinde rakiplerinden daha iyi yakıt tasarrufu sağlar. Aracın iç tavan mesafesi yüksek ve arka kısmında diz mesafesi yeterince geniştir; bu da (özellikle arkada oturan yolcular için) aynı segmentteki çoğu araçtan daha geniş ve ferah bir iç hacim sunar.

ClearTec Teknolojisi ve Yakıt Tüketimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoğun trafikte ya da ışıkların bol olduğu trafikte bekleme durumlarında, vites boşa atılıp ayak debriyajdan çekildiğinde motor durur. Tekrar debriyaja basıldığında motor alternatörden aldığı güçle çalışır ve yola devam edilir. Cleartec sistemi önemli bir yakıt tasarrufu ve daha az karbondioksit salınımını sağlar.

Mitsubishi ASX’te Dur&Kalk(Start&Stop) sistemi standart olarak sunulmaktadır. Sistem kırmızı ışık gibi kısa süreli dur-kalk zamanlarında motoru otomatik olarak durdurur ve yakıt tüketimini düşürür.

Dış Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon markanın, Lancer modeli ile başlayan tasarım dili ASX’te olduğu gibi yerini almıştır. Saldırgan bir ön görünüme sahip ASX büyük radyatör ızgarasıyla saldırıya geçmiş bir köpekbalığı gibi tasarlanmıştır. Mercekli farlarında Xenon sistemini kullanmayan ASX’in sis farları, gündüz farı olarak görev yapmaktadır. Bu durum kullanıcısını Türkiye’de sık sık trafik polisleriyle karşı karşıya getirebilmektedir.

16 inçlik jantlara sahip olan Mitsubishi ASX, 4295 mm’lik uzunluğuyla Nissan Qashqai’den 35 mm, Peugeot 5008’den 70 mm daha kısayken; Skoda Yeti’den 72 mm daha uzundur.

İç Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Basit orta konsolda kullanım zorluğu bulunan eleman bulunmamaktadır. Cam açma düğmelerinden sadece sürücü camı için olan aydınlatmalıdır. İç ürünler, sert plastikten üretilmiştir. Arka kısımda yeterli diz mesafesi sunan Mitsubishi ASX, 442 litrelik bagaj hacmiyle aynı segmentteki Nissan Qashqai’den 32 litre daha fazla yükleme hacmi sunmaktadır.

Motor[değiştir | kaynağı değiştir]

Mitsubishi ASX'te 1.6 L DOHC 16 Valf MIVEC ve 1.8 L DI-D olmak üzere iki farklı tip motor seçeneği bulunmaktadır. 1.6 L motorda 4X2 çekiş sistemi kullanılırken, 1.8 L hacimli motorda ise 4X4 çekiş çekiş sistemi kullanılmıştır. Her iki motor da Euro 5 emisyon standartlarına göre tasarlanmıştır. Motorlar km.de 120 ile 170 gram arsında değişen CO2 salınımına sahiptir. Böylece güç ve çevre bilinci bir arada sunulmuş olmaktadır.

Motorların gücü 116 ile 117 beygir gücü arasında değişmektedir. 1.8 L hacim motorun maksimum torku 300 Nm iken, 1.6 L hacim motorun torku ise 154 Nm. ASX’in 100 km.de tükettiği yakıt miktarı ise şehir içi ve şehir dışına göre farklılık göstermekle birlikte, 4.4 ile 7.4 L arasında değişmektedir. Böylelikle ASX yakıt verimliliği açısından başarıyı yakalayabilmektedir.