Brisingr

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Brisingr, Christopher Paolini'ye ait olan Miras Döngüsü kitap dizisinin üçüncü kitabı ve ikinci kitap Eldest'in devam kitabıdır. Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ülkede-Türkiye'de dahil olmak üzere-20 Eylül 2008'de piyasaya sürülmüştür. Bu kitabın, Christopher Paolini'nin dizinin bir kitapta sonlanabilemeyeceği üstündeki kararından önce, son kitap olduğu sanılıyordu. Ancak, Miras Döngüsü, son bir kitapla devam edecek ve son bulacak. Bu kitap hakkında çeşitli söylentiler vardır.

Brisingr Eragon ve ejderhası Saphira'nın zalim kral Galbatorix'i devirmeye çalıştıkları macerayla devam eder. Eragon efsanevi Ejderha Süvarilerinden bir tanesidir. Ejderha Süvarilerinin, varoluşlarından beri ve Galbatorix çıkıncaya dek, görevi hikâyenin geçtiği Alagaësia'da barışı sağlamaktır. Brisingr, bir önceki kitap Eldest'in bittiği yerden hemen sonra başlar.

ABD'de Alfred A. Knopf tarafından basılmış ve piyasaya ilk çıktığı gün 550 bin kopya satmıştır. Türkiye'de kitap, Altın Kitaplar tarafından basılmış, kitabın çevirmenliğini ise serinin daha önceki kitaplarını da Türkçeye kazandıran Zeliha İyidoğan Babayiğit yapmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer, zaman ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brisingr Eldest'teki olayların sonlanmasından dört gün sonra başlar. Kitap, Miras Döngüsü'nün hikâyesini devam ettirir ve hayali kıta Alagaësia'da yer alır. Elfler, Cüceler, Varden ve hatta Urgallar tarafından desteklenen Surda zalim kral Galbatorix'e karşı direnmektedir. Ancak Galbatorix'in uçsuz bucaksız ordusu onu çok zorlar. Öte yandan, Miras Döngüsü 15-16 yaşındaki Eragon ve ejderhası Saphira üzerine yoğunlaşır. Eragon efsanevi Ejderha Süvarilerinden birisidir. Ejderha Süvarileri Galbatorix tarafından ihanete uğrayıp yok oluncaya dek Alagësia'da barışı sağlayanlardır. Yaptığı kötülükten sonra Galbatorix'in tek korkusu ise yeni bir ejderha süvarisinin çıkıp onu yenmesidir. Bu nedenle Galbatorix, Eragon ve Saphira'nın varlığını öğrenince, uşaklarını onların peşinden yollar. Eragon ve Saphira ise Varden'e, krala karşı kalkınmış bir grup asiye, katılır.

Brisingr üçüncü şahıs tarafından, baş karakterlerin bakış açısından, anlatılır. Bu karakterler Eragon, Roran, Nasuada ve ejderha Saphiradır. Galbatorix ve Murtagh ise baş yardımcı karakterlerdir. Ra'zac ve Shade, Varaug ise diğer küçük karakterlerdir. Bu kitapta, Miras Döngüsü'ndeki önceki rollerinden dolayı, bazı önemli roller ise Arya, İslanzadi, Oromis, Orik, Katrina, Elva ve Glaedr'dir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Brisingr, Eragon, Saphira ve Roran'ın intikam almak amacıyla Helgrind'e, Ra'zac'ın yuvasına gitmesiyle başlar. Orada, Ra'zac tarafından esir alınmış, Katrina'yı, Roran'ın nışanlısını kurtarırlar ve Ra'zaclardan birini öldürürler. Ardından Saphira, Roran ve Katrina Varden'e döner. Fakat, Eragon diğer Ra'zac'ı da öldürmek için geride kalır. Eragon Varden'e geri döndüğünde, Katrina'nın hamile olmasıyla ve Roran'ın onların düğününü yapması isteğiyle karşılaşır. Eragon kabul eder, ama düğün tam başlarken, Murtagh ve ejderhası Thorn Varden'e saldırır. Usta büyücü elflerinde yardımıyla Eragon ve Saphira onları yenerler. Savaştan sonra Roran Katrina'yla evlenir. Ardından, Varden'in lideri, Nasuada, Eragon'dan cüce şeçimine katılmasını ve yeni kralı onların tarafına çekmesini, böylelikle cücelerin desteğini almasını ister. Ancak Eragon Beor Dağları'na vardıktan birkaç gün sonra kendini bir suikastın hedefi olarak bulur ve zor kurtulur. Sonradan anlaşılır ki suikastı gerçekleştiren Az Sweldn rak Anhûin klanından başkası değildir. Cüce toplantısında çok sempati kazanarak, Orik, yeni kral seçilir.

Orik'in kral seçilmesinden sonra, Eragon ve Saphira elf başkenti Ellesméra'ya eğitimleri için geri dönerler. Orada, elf Oromis ve ejderhası Glaedr onların birçok sorusuna cevap verir. Bu cevaplar sonucunda Eragon babasının Brom'dan başkası olmadığını anlar. Ayrıca, Glaedr ona Galbatorix'in gücünün sırrını da açıklar: Eldunarí, kalplerin kalbi. Eldunarí tamamen ejderhanın kalbi olmasa da, onu elinde tutan kişi, o ejderhayla, ölü olmuş olsa bile, iletişim kurabilir. Veya, Galbatorix'in yaptığı gibi, ejderhanın Eldunarí'sini kendine esir eder ve onun gücünden yararlanır. Galbatorix Eldunarí'leri toplamak için yıllarını harcamıştır. Oromis ve Glaedrle çalıştıktan sonra, Eragon, elf demirci Rhunön'u ziyaret eder. Rhunön ona yeni bir Süvari kılıcı yapar: Brisingr. Varden'e doğru yola çıkmadan önce, Eragon ve Saphira Oromis ve Glaedr'e uğrar. Oromis Eragon'a zamanlarının geldiğini ve Glaedrle birlikte kraliçe İslanzadí ile savaşa katılacağını söyler. Böylece, Ellesméra'dan ayrılmadan önce Glaedr Eldunarí'sini Eragon ve Saphira'ya verir.

Bu sırada, Roran askerlerle birlikte Varden için birçok görevi yerine getirir. Bu görevlerden birisi ise büyülenmiş(sadece kafası koparılınca ölen) askerlerin koruduğu bir konvoyu yok etmektir. Bu görevde çeşitli kazalar meydana geldiği için, görevden sonra kumandan değişir. Başka bir görevde ise, Roran yeni kumandanın görevlerini yerine getirmez. Ancak, bu sayede kazanırlar. Yine de Roran bir suç işlemiş gibi elli kez kırbaçlanır. Bu olaydan sonra, Roran yeni kumandan olur. Yöneteceği grup Urgalları ve insanları içerir. Bu görevi de bitirip, Varden'e geri döndükten sonra, Roran kendisini yeni bir kuşatmada bulur: Feinster kuşatması. Feinster bir imparatorluk şehridir. Savaş esnasında, Eragon ve Arya şehrin liderini bulmak için ordudan ayrılırlar. Ama, onu ararlarken yeni bir Shade yaratmak için güçlerini birleştirmiş üç büyücü bulurlar. Onları öldürmeye çalışırlarken Eragon Glaedr'in Eldunarí'si sayesinde Glaedr'den bazı görüntüler alır. Bu görüntüler sayesinde Eragon, Oromis ve Murtagh'ın savaştığını görür. Savaşın ortasında, Galbatorix Murtagh'ı kullanarak Oromisle konuşur. Onu kendi tarafına çekmeye çalışır. Oromis bunu reddedince, Galbatorix Murtagh'ı kullanarak, biraz önce hastalığı yüzünden nöbet geçirmiş, zayıf Oromis'i öldürür. Glaedr'de kısa süre sonra ölür. Bu görüntüleri gördükten sonra, Eragon kendine gelir ve büyücülerin Varaug adında yeni bir Shade yaratmış olduklarını görür. Ardından, Arya, Eragon'un yardımıyla Varaug'u öldürür. Başarılı savaştan sonra, Nasuada Eragon'a, Varden'in, imparatorluğu yok etmek için yaptığı planı anlatır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brisingr birçok eleştiri almıştır. Özellikle, eleştirmenlerin görüş ortaklığı, Brisingr'ın çok uzun ve gereksiz uzatılmış olmasıdır. Birçok eleştirmen Brisingr'ın gençlerden çok yetişkin insanların daha çok ilgisini çekebileceğini söylemiştir. Bunun nedeni ise Brisingr'ın son yıllar için “sıradan” bir fantastik roman olmasıdır. Brisingr için pozitif eleştiriler de vardır. The Washington Postb gazetesinden David Anthony Durham Brisingr için “Bir erişkin olarak Brisingr'ı okurken Paolini'nin yeteneğine ve akıcı üslubuna hayran oldum, kitabı elimden bırakamadım” demiştir.

Ayrıca, Brisingr'daki karakterlerin çok fazla olduğu ve birbirine karıştırılması tartışılmıştır.

Başarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Miras Döngüsü, Harry Potter serisinden sonra, dünyada gençlerin en beğendiği fantastik roman serisidir. Özellikle bu seriye Brisingr'ın da katılımyla bu sevgi artmıştır. Şimdilerse ise herkes dördüncü kitabı beklemektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]