İçeriğe atla

Eldest

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eldest, Christopher Paolini'nin kitap serisi olan Miras Döngüsü'nün ikinci kitabı ve ilk kitap Eragon'un devam kitabıdır. 23 Ağustos 2005'te piyasaya sürülmüştür. Eldest'de Eragon gibi The New York Times Gazetesi'nin en çok satanları arasında ilk sırayı almıştır. 26 Ekim 2006'da tekrar basılmıştır. Eldest birçok dile çevrilmiştir.

Eldest, Eragon'da bulunan birkaç önemli olayı takip ederek başlar. Kitap Eragon ve ejderhası Saphira'nın maceralarının devamıdır. Bu sefer Eragon ve Saphira eğitimlerini tamamlamak için Elflerin ülkesine giderler. Ayrıca, Eragon'un kuzeni Roran'da Carvahall'a geri dönmüştür ve köylülerle birlikte Varden'e katılmak için zorunlu Surda'ya göç eder. (Kral'a karşı savaş başlattıkları için) Bir taraftan Nasuada'da babasının rolünü üstlenmiştir: Varden'in yeni lideridir. Kitap, Yanan Ovalar'da gerçekleşen savaşın sonuyla biter. Eragon burada yeni bir Ejderha Süvarisi ile karşılaşır. Eski dostu Murtagh ejderhası Thorn ile ortaya çıkmıştır -herkesin onun öldüğünü sanmasına rağmen- Ancak artık Eragon'un düşmanıdır.

Eleştiriler Eldest'in ve Yüzüklerin Efendisi'nin benzerliklerinin olduğunu belirtir. Özellikle kitapta geçen “kardeşlik” ve “onur” kısımları. Eleştiriler Eldest'in tarzına, filminin çekilme ihtimalı olduğuna dikkat çekmiştir.

Kitabın konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer ve zaman[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap önceki kitap Eragon'dan üç gün sonra, Farthen Dûr dağının içinde olan cüce şehri Tronjheim'deki savaştan üç gün sonra başlar. Farthen Dûr Miras Dizisi'nin geçtiği hayali kıta Alagaësia'nın GüneyDoğu'sunda bulunur.Kitap içerisinde karakterler birçok yere seyahat ederler: Ellesméra'ya, Alagaësia'nın kuzeyinde, Du Weldenvarden ormanının içinde bulunan Elf başkenti. Carvahall'a, Alagaësia'nın KuzeyBatı'sında bulunan Palancar Vadi'sinin içinde küçük bir köy. Ve Aberon'a, Alagaësia'nın GüneyBatı'sında bulunan Surda ülkesinin başkenti, vb.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap üçüncü şahıs tarafından, ana karakterler Eragon, Roran ve Nasuada etrafında anlatılır. (Onların başına gelen olaylar) Eragon sürekli ejderhası Saphira eşliğinde dolaşır. Kitapta ana karakterlerin başından birçok hikâye geçer. Ancak ana karakterler pek bir arada bulunmaz.Genelde Eragon'un etrafında önemli karakterler vardır: Arya(Elf Prensesi), Orik(Cüce) Ajihad(Varden Kralı) ve Angela(Şifacı), bu kitapta ilk kitapta olmayan yeni karakterle ortaya çıkar: Oromis ve ejderha Glaedr. Murtagh kitabın başında çok az bulunur. Ancak sonra yeni ejderhası Thorn ile düşman olarak karşımızdadır. Galbatorix ve Ra'zac bu kitapta da düşman rollerini korumaktadırlar.

Kitabın özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Eldest İsyankar güç Varden'in lideri Ajihad'a pusu kurulması ve öldürülmesiyle başlar. Hemen ardından Murtagh kaybolur, herkes onun öldüğünü sanır. Ajihad'ın cenazesinde Nasuada Varden'in yeni lideri olarak seçilir. Bunun ardından, ana karakterler Eragon ve Saphira eğitimlerini tamamlamak için Elf ormanı Du Weldenvarden'e gitmeye karar verirler. Orada Eragon, Oromis ve ejderhası Glaedr ile tanışır. Oromis ve Glaedr'in bunca yıldır ortaya çıkmama sebebi ikisinin de kötürüm olması ve Galbatorix tarafından öldürülüp Ejderha Süvarilerinin sırlarının yeni bir Süvari'ye öğretilmeden sonsuza kadar kaybolmalarından korkmasıdır. Eragon ve Saphira olnlar tarafından birçok şey öğrenirler: Mantık gücü, Sihir kullanımı teorisi, kılıç kullanımı...

Bu sırada, Nasuada zorunlu şartlar nedeniyle Varden'i Tronjheim'den Surda'ya taşımak zorunda kalır. Varden'de ekonomik kıtlık yaşanmaktadır, fakat Nasuada sihir yoluyla çok pahalı bir dantel yaratabileceğini anlar ve bunu çok pahalıya satar. Bir gece Nasuada odasındayken önceden Eragon tarafından kutsanmış olan Elva adındaki karakter(Bu büyü ona diğer insanların acısını çekme ve onları tahmin etme yeteneği vermiştir)onu bir suikastten kurtarır. Suçlunun ismini bile söyler. Suçlu Kara El grubundandır. (Galbatorix'e çalışan ve Nasuada'yı öldürmeye çalışan bir grup) Ardından Nasuada Surda'nın geleceği hakkında olan, Surda'nın çok yetkin kişilerinin katıldığı, bir toplantıya katılır. Burada kaçınılmaz bir savaşın geldiğini öğrenir. Cücelerden yardım istemek zorundadır.

Aynı zamanlarda, Eragon çalışmalarına devam etmektedir. Fakat sırtındaki yara izi ona her gün bir nöbet geçirtmektedir. Ancak sonrasında ünlü kutlama Agaetí Blödhren esnasında Eragon, hayali bir ejderha tarafından başkalaştırılır. Bu başkalaşma Eragon'un duygularını değiştirir ve yeteneklerini geliştirir, aynı zamanda artık hiç yarası kalmamıştır. Yeni haliyle Eragon, İmparatorluğ'un Surda'ya, yani Varden'e saldıracağını öğrenene kadar, çalışmalarına devam eder. Bu sebeple, Eragon eğitimini tamamlayamadan Varden'e savaşta yardım etmeye gider.

Bu arada Roran Ra'zac tarafından aranmaktadır. Bu nedenle(Roran'ın onları ikna etmesinden sonra)köylüler ve Ra'zac arasında savaş çıkar ve sonunda köy halkı onları defetmeyi başarır. Tekrar gerçekleşen birçok çarpışmadan sonra Ra'zac Roran'ın nişanlısı Katrina'yı kaçırmayı başarır. Ardından Roran köy halkını Surda'ya gidip Varden'e katılmaya ikna eder. Narda'ya vardıktan sonra deniz seyahati yapmak zorunda kalırlar. Böylece ilk liman olarak Teirm'e giderler. Teirm'de Jeodla karşılaşırlar. Jeod onlara onları Surda'ya götürebileceğini söyler ve onlara yeni bir gemi hazırlar. Yola çıktıktan bir süre sonra şalopaların onları takip ettiklerini görürler. Gemi onları atlatmalarını sağlar ve sonunda Surda'ya varırlar, Yanan Ovalar'daki Surda ve İmparatorluk arasındaki büyük savaşa...

Çarpışma başladığında, Eragon bir süre karşı orduyu sihir gücüyle püskürtmeyi başarır. Ancak sonrasında yeni bir Ejderha Süvarisi karşı ordudan yükselir. Düşman süvari cüce kral Hrothgar'ı öldürür ardından Eragon ile savaşmaya başlar. Savaşırken Eragon onun bir anlık dalgınlığından yararlanıp yüzünü örten maskeyi çıkartır. Karşısında sırıtan adam Murtagh'dır. Murtagh Eragon'a zorunlu olarak Galbatorix'e bağlandığını ve ona yemin ettiğini söyler. Ayrıca Galbatorix'in ona Eragon ve Saphira'yı yakalama emri verdiğini söyler. Fakat eski arkadaşlıklarını göz önüne alarak bu seferlik Eragon'u bırakır. Ancak gitmeden önce Murtagh Eragon'un kılıcını onun elinden alır ve ona kardeş olduklarını yani hain Tövbekar Morzan'ın onların babası olduğunu söyler. Savaş ise düşman ordunun geri çekilmesi ile son bulur. Kitabın sonunda ise Eragon ve Roran birlikte Katrina'yı Ra'zac'ın elinden kutaracaklarına karar verirler.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eldest birçok eleştiri almıştır. School Library Journal gazetesi Eldest'in özgünlükten yoksun olduğunu ancak buna rağmen hayran bulabileceğini yazmıştır. Ayrıca Eldest'in başka yazarlardan alındığını da vurgulamıştır.BookBrowse da kitabı School Library Journal gibi eleştirmiş ve hiçbir şeyin kitabı bir çocuğun elinden düşüremeyeceğini ifade etmiştir. Entertainment Weekly Eldest'in 2005'in en kötü kitabı ve 700 sayfalık gereksiz bir zahmet olduğunu belirtmiştir.

Bunun yanında, pozitif eleştiriler de vardır. Bookmarks magazine Eldest'in Eragon'dan daha heyecanlı olduğunu belirtmiştir.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eldest Amerika'da özellikle 2006 yılında birçok ödül almıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. http://www.milliyet.com.tr/kucukken-dusledigi-ejderhalar-onu-unlu-bir-yazar-yapti/pazar/haberdetayarsiv/20.05.2010/92466/default.htm 24 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. 25 yaşında rekorlar kıran roman üçlemesinin yazarı
  3. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=858935&Date=20.05.2010&CategoryID=40
  4. Altın Kitaplar
  5. Eldest - Google Kitaplar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. http://www.alagaesia.com/# 12 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. https://web.archive.org/web/20100722160308/eldest.htm 22 Temmuz 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.